Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Muzej savremene umjetnosti
Republike Srpske

 

U okviru izložbe „Ko neće da misli leti napolje: Jozef Bojs i Mangelos – 100 godina i umjetnost danas“ Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske uz podršku Gete instituta u BiH i u saradnji sa Akademijom umjetnosti Univerziteta u Banjaluci u četvrtak 28. oktobra 2021. godine, organizovan je performans studenata završne godine smjera za Intermedijalne umjetnosti pod nazivom „7000+1“, prilikom kog su zasadili drvo hrasta kao prvu javnu socijalnu skulptura u parku ispred zgrade MSURS.

Riječ je o simboličkom omažu povodom stogodišnjice rođenja Jozefa Bojsa i njegovom čuvenom projektu „7000 hrastova (7000 Eichen)“, koji je započeo na izložbi Dokumenta 7, 1982. godine u Kaselu, gdje je u narednih desetak godina posađeno 7000 hrastova.

Performans su osmislili studenti prve generacije smjera intermedijalne umjetnosti na Akademiji u Banjaluci (Isidora Branković, Irma Beširević, Ognjen Milošević i Galina Mitrović), u klasi profesora Mladena Miljanovića, koji će u okviru svog rada posaditi jedan hrast u parku ispred MSURS i obilježiti ga odgovrajućim kamenom po uzoru na bazaltne kamenove Jozefa Bojsa, koje je on postavljao u okviru svog projekta.

Posađeno drvo ima višeslojan simbolični koncept koji se povezuje sa „proširenim pojmom umjetnosti“ koji je zagovarao Jozef Bojs, a mnoge genracije umjetnika u cijelom svijetu su ga slijedile. Odnos kamena i drveta, odnosno živog i neživog elementa, predstavlja jedan od primarnih arhetipskih odnosa u prirodi. Kako ovaj čin ima višeslojnu simboliku i značenje, kamen koji se posatvio pored drveta hrasta dio je temelja zgrade Muzeja, a izvađen je prilikom rekonstrukcije koja se odvija na ovom objektu. Ovim činom mladi umjetnici povezujući značenja Bojsove umjetnosti trajno su povezali javni prostor ispred Muzeja, kao promjenljivi prostor prirode koju je potrebno sačuvati, sa zgradom koja čini trajni stub umjetnosti našeg prostora.

Za podršku ovoj inicijativi MSURS se obratio i gospođi Evi Bojs, supruzi Jozefa Bojsa i upravnici Fondacije Bojs, koja je pozdravila ovu ideju i izrazila oduševljenje inicijativom koja povezuje mlade umjetnike, studente Akademije, sa idejama Jozefa Bojsa. Ova podrška izuzetno je značajna za mlade umjetnike jer povećava sam značaj događaja.