Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Muzej savremene umjetnosti
Republike Srpske

 

„Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS“ priređena je povodom obilježavanja 2018. godine, koju je Evropska komisija proglasila Evropskom godinom kulturnog nasljeđa pod sloganom „Naša baština – gdje se prošlost susreće sa budućnošću“, ukazujući na bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu Evrope.

Iako je riječ o zbirci koja obuhvata više od 360 umjetničkih djela za ovu priliku izabarano je 100 umjetničkih djela i 80 autora iz 17 evropskih zemalja (Austrije, Belgije, Bugarske, Velike Britanije, Gruzije, Italije, Irske, Mađarske, Norveške, Njemačke, Poljske, Rusije, Turske, Francuske, Češke, Švajcarske i Španije). Izdvajajući samo neka imena kao što su: Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe „ZERO“, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu–Ki (Zao Wou – Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo), ukazujemo na bogatu evropsku baštinu, ali i zaostavštinu koja je nama snažan podsticaj za budućnost.

Evropska godina kulturne baštine snažan je podsticaj za predstavljanje vrijedne zbirke inostrane umjetnosti koja se čuva u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, ali i važan trenutak da se prisjetimo akcije solidarnosti, koja je okupila brojne umjetnike iz Evrope i svijeta da svojim djelima pomognu obnovu nastradalog grada, nakon katastrofalnog zemljotresa koji je zadesio Banju Luku 1969. godine.

Akcijom solidarnosti, koja je trajala od 1969. do 1975. godine, u Banju Luku je pristiglo više od 750 umjetničkih djela sa prostora bivše Jugoslavije, Evrope i svijeta, što je pružilo značajan temelj za osnivanje naše institucije, a činilo je i njen početni fundus. Formiranje Zbirke inostrane umjetnosti, podstaknuto akcijom solidarnosti, dodatno je obogaćeno i poklonom sa VII jesenjeg salona, značajne bijenalne manifestacije pokrenute 1962. godine, koja je u svom sedmom sazivu omogućila i I internacionalni salon. Održan je 1975. godine, a okupio je veliki broj evropskih i svjetskih slikara, grafičara i vajara, prvenstveno autora čije je stvaralaštvo vezano za Pariz, povezujući tako umjetnike iz Kine, Japana i drugih krajeva svijeta sa evropskim kulturnim nasljeđem. Zahvaljujući poklonima internacionalnih učesnika Salona koji su se pridružili akciji solidarnosti, u kolekciji Muzeja sačuvala su se brojna djela istaknutih umjetnika, koja po svojoj raznolikosti predstavljaju pravi izazov i za iskusnog istraživača i naučnika. 

Ova vrijedna zbirka do sada nije imala priliku da bude adekvatno predstavljena, zbog čega je ostala gotovo nepoznata široj javnosti. Zato je osmišljen poseban izložbeni projekat kojim bismo ukazali na značaj Zbirke inostrane umjetnosti i inicirali promociju evropske kulturne baštine koju čuva naša institucija. To je i prilika da ova vrijedna djela dobiju stručnu revalorizaciju, neophodnu konzervatorsko-restauratorsku zaštitu, ali i savremenu muzeološku prezentaciju kulturne baštine koja će u Muzeju inicirati drugačiju komunikaciju sa publikom, podstičući građane da istražuju bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu Evrope. 

U ovom značajnom poduhvatu posebnu zahvalnost dugujemo prof. dr Lidiji Merenik, sa Katedre za  istoriju moderne umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, na profesionalnoj i, prije svega, prijateljskoj podršci pri organizaciji ove izložbe, selekciji radova i iscrpnoj analizi, koja je dovela do pronalaženja novih podataka navedenih u raspravnom autorskom tekstu koji prati ovu publikaciju, recenzentima publikacije prof. dr Zvonku Makoviću i dr Tijani Palkovljević Bugarski, Muzeju Republike Srpske na saradnji i podršci, kao i njihovom stručnom konzervatorsko-restauratorskom timu Dijani Pešikan Egić,  višem konzervatoru, i Đurđici Bjelošević, slikaru konzervatoru.

Veliki napor pri pripremi izložbe, stručnoj obradi Zbirke, dokumentovanju, fotografisanju i pripremi za publikovanje uložili su Žana Vukičević, viši kustos i kustos fundusa, Nemanja Mićević, fotograf i grafički dizajner, muzejski tehničari Mladen Šukalo i Nenad Markić, kao i cijeli stručni tim Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske.

Poseban značaj ovom projektu svojom finansijskom podrškom dala je Delegacija Evropske unije u BiH i Kancelarija specijalnog predstavnika EU za BiH i njegova ekselencija Lars Gunar Vigemark (Lars-Gunnar Wigemark), Unesko regionalni biro za nauku i kulturu u Evropi i gospodin Siniša Šešum, šef Kancelarije u Sarajevu, Ambasada Italije u Sarajevu i njegova ekselencija Nikola Minasi (Nicola Minasi), Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Grad Banja Luka, bez kojih rezultati ovog značajnog poduhvata ne bi bili vidljivi. Najiskreniju zahvalnost iskazujemo svima koji su ličnim i profesionalnim zalaganjem pomogli da Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske dostojno prezentuje projekat koji će se ravnopravno naći na mapi evropskih događaja koji obilježavaju Evropsku godinu kulturne baštine.