Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Muzej savremene umjetnosti
Republike Srpske

 

Nekonvencionalna retrospektivna izložba „Licem u lice“ svjetski priznatog grafičkog dizajnera i ilustratora Mirka Ilića po prvi put u našoj zemlji pruža mogućnost da pogledamo Ilićevu bogatu karijeru.

 

Izložba grafičkog dizajna „Proces“ priređena povodom Dana Muzeja je nastala kao rezultat četvorogodišnjeg evropskog projekta „ReCulture: Rebrendiranje ustanova kulture Zapadnog Balkana“ u okviru programa Kreativne Evrope.

 

Izložba priznatog španskog fotografa Raula Urbine pod nazivom „My Sunken Ships With Womens Names“ je umjetnički projekat koji je realizovan u saradnji Ambasade Španije u BiH, Delagacije Evropske unije u BiH i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske.

 

Svojim novim ciklusom fotografija predstavljenim na izložbi „Povratak“ autor Drago Vejnović poziva na povratak čovjeka prirodi.

 

Multimedijalna izložba „Dolasc–polasci“ vizuelnog umjetnika Mladena Bundala je  višegodišnji umjetnički projekat koji je nastao u saradnji sa „Vizart“, producentskom kućom iz Banjaluke.

 

Izložba velike srpske slikarke Nadežde Petrović „Modernost i nacija“ priređene povodom 150 godina od njenog rođenja biće svečano otvorena u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske.

 

Retrospektivna izložba „Sutra je ponedeljak” istaknutog neoavangardnog umjetnika Dragoljuba Raše Todosijevića predstavlja umjetnički projekat koji je prvi put predstavljen u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, a zahvaljujući saradnji između ove dvije institucije izložba će biti premijerno prikazana u Muzeju savremene umjentosti Republike Srpske.

 

Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci i Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske u četvrtak, 26. januara u 19.00 časova otvoriće izložbu kojom se proslavlja važan jubilej – dvadeset pet godina od osnivanja Akademije umjetnosti u Banjoj Luci.

 

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske i Galerija Matice srpske iz Novog Sada predstavljaju banjalučkoj publici izložbu „Kolekcija kao ogledalo. Modernizam u djelima iz Galerije Matice srpske.“ Izložba predstavlja 86 umjetničkih djela ‒ 75 slike, 7 skulptura i 4 grafike ‒  i sveobuhvatno ilustruje srpsku likovnu umjetnost, njene uzore, opredjeljenja i domete od posljednjih decenija 19. vijeka do sredine 20. vijeka.

 

Izložbom „Studija slučaja“ beogradske umjetnice Biljane Đurđević, vanredne profesorke na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, nastavlja se uspješna saradnja između Muzeja savremene umetnosti u Beogradu sa Muzejom savremene umjetnosti Republike Srpske.

 

Izložba trebinjskog umjetnika Igora Bošnjaka pod nazivom „Budućnost se ponavlja više nego istorija“ rezultat je višegodišnjeg umjetnikovog istraživanja započetog 2015. godine radom „Transformersi“.

 

Izložba „Dekorativna sopstva“ banjalučke umjetnice Borjane Mrđe predstavlja novu seriju radova u mediju crteža, slika, slika-objekata i video instalacije, koju je umjetnica prvi put predstavila kao doktorski umjetnički projekat na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 2020. godine.

 

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu priređuje retrospektivnu izložbu fotografkinje Goranke Matić „Iskustvo u gužvi“ koja je ujedno prva u nizu zajedničkih projekata koju MSU RS realizuje sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu nakon potpisanog Sporazuma o saradnji 2021. godine koji predviđa da se već postojeća saradnja ove dvije institucije intenzivira u narednom periodu.

 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, u četvrtak 25. novembra 2021. godine u 19 časova, biće otvorena izložba Poklon-zbirka Željka Opačka „Bunt i sloboda“.

 

Izložba „Ko neće da misli, leti napolje! – Jozef Bojs i Mangelos – 100 godina i umjetnost danas” je umjetnički projekat u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske kojim se nastavlja izuzetno uspješna saradnja sa Gete institutom.

 

Izložba „Inter/Akcija“ je rezultat saradnje, dijaloga i razmjene o idejama i pitanjima savremene umjetnosti koji kontinuirano realizuju studentkinje i studenti Fakulteta likovnih umetnosti i Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu od 2016. godine.

 

U Galeriji Plus u petak 11. juna otvorena je izložba Danijele Mihić „Igre i transformacija“.

 

Povodom obilježavanja 50 godina od osnivanja institucije, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske je priredio izložbu pod nazivom „Od Galerije do Muzeja“, koja je bila otvorena u četvrtak, 11. februara 2021. godine u 18.00 časova.

 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske 23. oktobra otvorena je izložba „Savremena umetnost Čačka“, koja obuhvata radove 16 umjetnika različitih generacija, senzibiliteta i afiniteta iz Čačka.

 

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske predstavlja novi izložbeni projekat pod nazivom „Rekonstrukcija“, koji je rezultat zajedničkog rada četvoro kustosa, a osmišljen je sa ciljem da pruži različita viđenja savremene umjetničke scene u Republici Srpskoj i tako istakne njenu heterogenost.

 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u četvrtak 12. marta u 19.00 otvorena je izložba umjetničkog para diSTRUKTURA pod nazivom Story Lines.

 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske 12. decembra u 19.00 časova svečano će biti otvorena retrospektivna izložba beogradskog umjetnika Milovana Destila Markovića pod nazivom „DESTILOVANO LICE – Radovi 1980–2020“.

 

Izložba „Punktumi: zbirka inostrane umjetnosti MSURS“ je osmišljena i prvi put predstavljena javnosti u Muzeju savremene umjetnosti RS povodom obilježavanja 2018. godine, koju je Evropska komisija proglasila Godinom evropskog kulturnog nasljeđa pod sloganom „Naša baština – gdje se prošlost susreće sa budućnošću“ ukazujući na bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu Evrope.

 

Povodom obilježavanja pedeset godina od katastrofalnog zemljotresa koji je 1969. pogodio Banjaluku, kao centralni događaj manifestacije u Kulturnom centru Banski dvor, otvorena je izložba „Zemljotres u Banjaluci 1969: solidarnost, obnova i izgradnja“.

 

Povodom obilježavanja manifestacije „Dani Srbije u Srpskoj“ u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske 24. oktobra otvorena je izložba Evropski fenomeni iz kolekcije Galerije Matice srpske.

 

Izložba Italija. (Ne)vidljive priče kustosa Mikol Di Verolija i Dominik Lore predstavlja radove 15 savremenih italijanskih umjetnika, koji  kroz 4 cjeline putem odgovarajućeg medija predstavljaju dio italijanske nematerijalne kulturne baštine.

 

Samostalna izložba umjetnice Biljane Gavranović pod nazivom „Priroda senzibiliteta“je retrospektivnog karaktera i nastoji da obuhvati bogat i plodan opus Biljane Gavranović i posmatračima na najbolji mogući način dočarati poetsko-vizuelni jezik kojim se ova umjetnica izražava.

 

Izložba je rezultat saradnje Goethe-Instituta i Centra za umjetnost i medije iz Karlsruhea (ZKM) i prikazuje politički i socijalno angažovane video-igre kao daleko više ozbiljniji fenomen od isključivog medija za zabavu.

 

Predmet Lernerovih istraživanja jesu neispričane ili nepoznate priče o gradovima koje je posjetio, o svjetovima koji su nekada postojali ili onima koji postoje i danas, ali ih ne doživljavamo kao takve kakvi jesu. Lernerovi radovi mogu se shvatiti i kao dokumentacija performansa, jer se autor, da bi na adekvatan način predstavio ono za čime traga, često nalazi u situacijama u kojima se izlaže fizičkom naporu.

 

Percepcije: Cvijet je najljepši kad je neubran novi je umjetnički projekat u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske kojim se nastavlja izuzetno uspješna saradnja sa British Council-om. Ranijih godina saradnja između ove dvije institucije Banjoj Luci je omogućila značajne i veoma posjećene izložbe Dejmijana Hersta „Nova religija” i Grejsona Perija „Taština malih razlika”.

 

Мuzej savremene umjetnosti Republike Srpsk izložbom Was ist Kunst Bosnia and Herzegovina / Heroji 1941–1945 predstavlja jedan od najintrigantnijih umjetničkih kolektiva Istočne Evrope, slovenačku umjetničku grupu Irwin.

 

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, u četvrtak, 11. oktobra, u 19.00 časova biće otvorena izložba beogradskog konceptualnog umjetnika Uroša Đurića, pod nazivom „Kojim putem do kuće“.

 

Muzej savremene umjetnosti RS od 6. septembra realizuje izložbu Helga Paris: Fotografije u saradnji sa Gete Institutom Bosne i Hercegovine i Institutom za inostrane poslove Njemačke (ifa: Institut für Auslandsbeziehungen).

 

Izložbom su objedinjena djela banjolučkih umjetnika Slobodana Vidovića i Radoslava Tadića koji su izdvojeni kao primjeri višegodišnjeg dosljednog formulisanja slikarskog jezika, realizovanog kroz intenzivno prisustvo i veoma aktivnu izlagačku aktivnost na domaćoj i regionalnoj umjetničkoj sceni.

 

Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske u okviru izložbe „Punktumi: zbirka inostrane umjetnosti MSU RS“ koja je priređena povodom obilježavanja Evropske godine kulturnog nasljeđa i realizovana uz podršku Evropske unije u BiH, pozvao je studente treće i četvrte godine Akademije umjetnosti u Banjaluci sa predmeta Intermedijalna umjetnost da sa svojim radovima na 17. godišnjoj izložbi radova studenata ostvare dijalog sa aktuelnom postavkom.

 

U Galeriji Plus - izložbeno prodajnom salonu MSURS u periodu od 25.maja do 2. jula realizovana je izložba „Individualne mitologije“ umjetnica Ane Vasić, Jelene Vučić i Vesne Majstorović.

 

„Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS“ priređena je povodom obilježavanja 2018. godine, koju je Evropska komisija proglasila Evropskom godinom kulturnog nasljeđa pod sloganom „Naša baština – gdje se prošlost susreće sa budućnošću“, ukazujući na bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu Evrope.

 

U Gradskoj galeriji Bihać 13. marta otvorena je izložba „Mona Liza i Supermen: Džon Kenedi i nova granica kulture“ u produkciji Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske.

 

Riječ je retrospektivnoj izložbi koja pruža uvid u stvaralaštvo Petra Lubarde od perioda između dva svjetska rata pa do kraja njegovog života.

 

Izložba je koncipirana kao sinteza dva različita umjetnička izraza autora koji paralelno djeluju na savremenoj sceni Republike Srpske tokom posljednje decenije i donosi jedan od mogućih uvida u pozicije savremene slikarske prakse na ovom prostoru.

 

Izložba Mona Liza i Supermen: Džon Kenedi i „Nova granica“ kulture nastala je povodom 100 godina od rođenja Džona F. Kenedija (1917 – 1963).

 

Ovom gostujućom izložbom Muzej savremene umjetnosti RS započinje saradnju sa Narodnim muzejom Crne Gore, a u cilju razvijanja dalje međusobne razmjene i svih vidova profesionalne saradnje, osmišljavanja različitih projekata, te zajedničkih apliciranja u okviru evropskih fondova u oblasti kulture.

 

Britanski likovni umjetnik Grayson Perry (rođen 1960.) kroz tradicionalne medije tapiserije, keramike i gravure istražuje svoju fascinaciju savremenim društvenim pitanjima i često provokativne teme religije, pola, roda, politike, klase i identiteta.

 

U okviru svoje prve samostalne izložbe u Banjaluci u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske vajar Radoš Antonijević će se predstaviti sa više prostornih objekata i instalacija.

 

Riječ je o specijalizovanoj izložbi za slijepe i slabovide osobe, koja obuhvata grafike, slike i skulpture iz kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske i posvećena je umjetničkoj grupi „Prostor – Oblik“, osnovanoj 1975. godine, koja je sedamdesetih godina XX vijeka uvela apstrakciju u bosanskohercegovačku umjetnost.

 

Povodom obilježavanja 22. aprila Dana grada Banjaluke u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske otvorena je izložba Teme i ideje: Srpsko slikarstvo 1900–1941 u saradnji sa Galerijom Matice srpske iz Novog Sada. Stalna postavka srpske umjetnosti XX vijeka Galerije Matice srpske ukazuje na ideje modernosti u srpskoj umjetnosti prve četiri decenije XX vijeka, kao i na njihovu vezu sa istorijskim, političkim i društvenim prilikama u kojima je nastala.

 

Ovo je najnoviji projekat Mladena Miljanovića koji predstavlja seriju radova nastalih u posljednje tri godine, a na izložbi u Banjaluci biće premijerno prikazano 12 radova podijeljenih u dvije cjeline.