Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Muzej savremene umjetnosti
Republike Srpske

 

Мuzej savremene umjetnosti Republike Srpsk izložbom Was ist Kunst Bosnia and Herzegovina / Heroji 1941–1945 predstavlja jedan od najintrigantnijih umjetničkih kolektiva Istočne Evrope, slovenačku umjetničku grupu Irwin.

Projekat Was ist Kunst Bosnia and Herzegovina / Heroji 1941–1945 se realizuje u saradnji sa Istorijskim muzejom Bosne i Hercegovine.

Članovi grupe Irwin su za banjalučku izložbu izabrali portrete narodnih heroja, boraca i borkinja iz vremena NOB-a, koji se već gotovo 80 godina čuvaju u depoima Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu, a naslikali su ih najznačajniji bosanskohercegovački umjetnici/umjetnice iz perioda socijalističkog realizma od 1948. do 1953. godine. Svi porteti izrađeni su sa jednim ciljem, očuvanjem kulta sjećanja i ličnosti heroja.

U njihovom karakterističnom maniru grupa Irwin, koristeći već postojeće portrete koje inkorporiraju u masivne ramove, unikatno izrađene za svaki portret, ovim djelima u okviru umjetničkog projekta smišljenog posebno za Banjaluku, daće novo značenje koje otvara mogućnosti za novu vrstu interpretacije i pogleda na nasljeđe iz doba socijalizma.

Preuzimanjem već postojećih umjetničkih radova, uz karakterističnu upotrebu metodologije retroprincipa, po kojem je grupa Irwin prepoznatljiva, rezultirala je produkcijski jednom od najzahtjevnijih izložbi realizovanih u MSU RS sa ciljem da se na postavljeno pitanje Was is Kunst Bosnia and Herzegovina kroz posmatranje i čitanje izložbe, dođe do adekvatnog odgovora.

Irwin

Priča o kolektivu slovenačkih umjetnika u kojem sudjeluju Dušan Mandič, Miran Mohar, Andrej Savski, Roman Uranjek i Borut Vogelnik počinje 1983. godine kao spontana saradnja između mladih umjetnika - pripadnika pank i grafiti scene u Ljubljani. Prvobitno ime Rrose Irwin Sélavy grupa je dobila u čast ženskog pseudonima Marsela Dišana. Godine 1984. su ostvarili saradnju sa muzičkom grupom Lajbah i sa pozorištem Gledališće sester Scipion Našice, čime su osnovali širi umjetnički kolektiv, poznat kao Neue Slowenische Kunst (NSK, odnosno Nova slovenačka umjetnost), koji je kasnije uvrstio i ostale umjetničke kolektive, od grafike i video umjetnosti, sve do filozofije. Godine 1992. Neue Slowenische Kunst prerasla je u NSK Državu u vremenu.

Za Irwin, simboli mogu da nose različita značenja i imaju različite konotacije u različitim mjestima i trenucima kada se analizira njihovo porijeklo. Njihov rad, koji se ističe oštrim duhom i izraženim osjećajem dvosmislenosti, izražava kompleksnu i suptilnu sponu između umjetnosti i ideologije. 

Irwin su učestvovali u projektima koji su bili predstavljeni na Manifesti 9 u Genku (2012) i na Bijenalu u Veneciji (2003), kao i na drugim izložbama poput: Hans in Luck- Art and Capital, Muzej Lembruk, Duizburg (2014); Former West, HKW, Berlin (2013); A Bigger Splash, Tejt Modern, London (2012-13); NSK Passport Office, Muzej moderne umjetnosti MoMA, Njujork (2012); The Global Contemporary, The Art Worlds after 1989, Centar za umjetnost i medije ZKM, Karlsrue (2011-12); The International, MACBA, Barselona (2011); The Promises of the Past, Centar Pompidou, Pariz (2010); State in Time, Kunsthalle Krems (2009); Here is Every, Muzej moderne umjetnosti MoMA, Njujork (2008-09); NSK Passport Holders, Bijenale u Tajpeju, Muzej umjetnosti u Tajpeju (2008); Birds of a Feather, Centar za umjetnost Akbank, Istanbul (2006-07); Collective Creativity, Kunsthalle Fridericianum, Kasel (2005); IRWIN: Retroprincip 1983-2003, Künstlerhaus Bethanien, Berlin (2003).

Članovi grupe žive i rade u Ljubljani.