Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српске одржана је промоција прве бањалучке бајке за дјецу  „Авантуре Трбе и Дугог”, ауторке Јелене Којовић Тепић и илустратора Дејана Мијатовића.

 

Марћин Бердешак припада средњој генерацији визуелних умјетника у Пољској. Осим константног присуства на савременој умјетничкој сцени у овој земљи, своје радове излагао је самостално у Њемачкој, САД, Мексику, Финској, Великој Британији и Словачкој, а колективно у земљама широм свијета.

 

Бијенале савремене умјетности D-0 АRК Underground јединствен је пројекат у области савремене умјетности и стациониран је у атомском склоништу у Коњицу, једном од најфасцинантнијих подземних војних објеката из периода СФРЈ, који је 2014. године проглашен националним културно-историјским спомеником Босне и Херцеговине.

 

VI Региoналне музејске сусрете Музеј савремене умјетности РС организовао је у сарадњи са Регионалном алијансом ICOM SEE и Националним комитетом ICOM BiH.

Пратећи програм изложбе „Уметност и власт – пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита” обухватио је пројекцију документарних филмова који су били забрањени у вријеме СФРЈ и владавине Јосипа Броза Тита.

Дани европске баштине у Музеју савремене умјетности РС обиљежени су пратећим програмом изложбе „Уметност и власт –  пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита”.

У оквиру 20. Међународног сајма књиге у Бањој Луци, Музеј савремене умјетности РС промовисао је  своју издавачку дјелатност за 2014. и 2015. годину, на званичном штанду институција културе Републике Српске и Удружења издавача Републике Српске, чији је покровитељ Министарство просвјете и културе РС.

У Музеју савремене умјетности РС промовисан је видео-спот за пјесму „Ера информације” бањалучког бенда СОПОТ, чију продукцију потписује Play Team. Спот је снимљен у мају 2015. године, када је  СОПОТ одржао концерт испред зграде МСУРС, у оквиру манифестације „Европска ноћ музеја”.

 

„Када сликар има дара да магичне просторе ствара” назив је  треће  креативне радионице за дјецу, приређене у оквиру пратећег програма изложбе „Београд Јована Бијелића

 

„Глумац није лако бити, покушај да л’ можеш и ти” назив је друге креативне радионице за дјецу  у оквиру пратећег програма изложбе „Београд Јована Бијелића”.

 

У оквиру волонтерског програма „RevolutiON”, који организује међународна студентска платформа AIESEC, у Музеју савремене умјетности РС боравиле су и радиле четири иностране студенткиње: Албина Тзинтали, Ефстратиа Скиадели (Грчка), Лаирсе Лаворски (Бразил) и Дариа Пиекутиен (Пољска).

 

У оквиру пратећег програма изложбе „Београд Јована Бијелића”, виша кустоскиња Музеја савремене умјетности РС, Лана Пилиповић, одржала је стручно вођење кроз поставку изложбе.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српске и Hypo Alpe Adria Bank, у сарадњи са Галеријом Матице српске из Новог Сада, током трајања  изложбе „Београд Јована Бијелића”  организовали су три креативне радионице за дјецу узраста од шест до четрнаест година.

На платоу испред Музеја савремене умјетности РС одржан је јединствени перформанс међународно признате плесне трупе америчких Индијанаца – „The Yellow Bird”, који је организован у сарадњи са Америчком  амбасадом у БиХ.

 

Делегације Музеја савремене умјетности Републике Српске и Музеја Републике Српске боравиле су у Бриселу, у званичној посјети организованој од стране Мисије БиХ при Европској унији, а на позив шефа Мисије, амбасадора Игора Давидовића.

 

Креативна радионица „Питати и преиспитивати” одржана је у оквиру пратећег програма изложбе „Музика непознатог поријекла” Зигмара Полкеа.

 

У оквиру манифестације „Дани Владе С. Милошевића”, у Музеју савремене умјетности РС одржан је солистички концерт гитаристкиње Наташе Јокић. Репертоар концерта обухватио је дјела Јохана Себастијана Баха, Јоакина Турина, Александра Тансмана и Леа Броувера.

Радионица „Особе са инвалидитетом у музејима” намијењена је музејским професионалцима, културним радницима, умјетницима, представницима невладиног сектора, особама са инвалидитетом и удружењима или организацијама које окупљају особе са инвалидитетом.

У оквиру пратећег програма изложбе Војина Бакића „Свјетлоносне форме”, ауторско вођење кроз поставку изложбе одржала је Наташа Иванчевић, музејска савјетница Музеја сувремене умјетности из Загреба, која је публици приближила сам концепт пројекта.

 

Поводом обиљежавања Дана Музеја савремене умјетности РС, одржана je конференција за медије и промоција публикације „Инвентуре 2014”, која пружа потпуни увид у богату програмску активност Музеја у 2014. години.

Стручно вођење кроз поставку изложбе Војина Бакића „Свјетлоносне форме” одржала је виша кустоскиња Лана Пилиповић.