Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Изложбом „Маргине: савремена словеначка фотографија” представљене су различите ауторске позиције и праксе одабраних умјетника из Словеније, који фотографију користе као свој примарни медиј.

 

Изложбу фотографија Ненада Малешевића „Документи/Увод у студију престајања” Музеј савремене умјетности Републике Српске представио је у галерији ARTGET (Културни центар Београда) у Београду.

 

„Простор, облик, додир” прва је изложба на нашим просторима у потпуности прилагођена слијепим и слабовидим лицима.

 

Изложба „Простор–Облик. Пут ка апстракцији” обухвата дјела из колекције Умјетничке галерије БиХ и посвећена је умјетничкој групи „Простор–Облик”, која је почетком седамдесетих година ХХ вијека увела апстракцију у босанскохерцеговачку умјетност.

 

У организацији  Музеја савремене умјетности Републике Српске, изложба „Dates 1” Раденка Милака и Романа Урањека представљена је у Галерији Матице српске у Новом Саду.

 

Изложбу „Уметност и власт – пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита” чине одабрани пејзажи из ликовне збирке Музеја историје Југославије - 47 слика и 11 графика, Надежде Петровић,

 

Овом изложбом Музеј савремене умјетности Републике Српске и Академијa наука и умјетности Републике Српске придружили су се Галерији Српске академије наука и уметности у Београду и Галерији Матице српске у Новом Саду у обиљежавању јубилеја – 130 година од рођења и 50 година од смрти великог српског сликара и академика Јована Бијелића.

 

Изложба „Пригушена егзистенција” бави се промоцијом и представљањем умјетничке праксе Србије у оквиру интернационалног културног простора и њом je обухваћено 15 репрезентативних савремених умјетника/умјетничких група из Србије.

 

Изложба „Музика непознатог поријекла” обухвата 40 гвашева Зигмара Полкеа (Sigmar Polke) и представља својеврстан резиме богатог опуса овог сликара и фотографа, једног од најзначајнијих њемачких послијератних умјетника.

 

Изложбом „SHARE – Too Much History, Mоrе Future” (Превише прошлости, више будућности) обухваћено је осамнаест умјетника са простора БиХ и Аустрије, а чине је радови из истоимене видео едиције, пројекта Савезне владе Аустрије који је реализован 2014. године у Сарајеву, као и видео-радови одабрани на такмичењу за младе умјетнике у оквиру шестог „намаТРЕба“ бијенала у Требињу.

 

У Центру за савремену фотографију „Photon” у Љубљани представљена је изложба фотографија Ненада Малешевића „Документи/Увод у студију престајања”.

Ретроспективном изложбом Војина Бакића „Свјетлоносне форме” обиљежена је стогодишњица рођења овог великог умјетника. Изложба је првобитно одржана у Музеју сувремене умјетности у Загребу и оцијењена је као најважнији културни догађај 2013. године у Хрватској.