Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

Роман Урањек, словеначки сликар и вајар и један од оснивача умјетничке групе IRWIN, одржао је предавање о овој групи са фокусом на „NSK државу у времену“.

Регионална радионица превентивне конзервације под називом „Заштита културног насљеђа у ванредним ситуацијама изазваним климатским промјенама“ окупила је тридесет музејских професионалаца из БиХ, Србије, Хрватске, Словеније, Црне Горе и Македоније.

Пратећи програм изложбе Ненада Малешевића „Документи/Увод у студију престајања“обухватио је предавање „С ону страну узвишеног/Ларс фон Трирова Меланхолија“ др Јована Чекића, аутора текста у каталогу изложбе.

На свечаној додјели награде ЖИВА за најбољи музеј Југоисточне Европе, која је одржана у Скопљу, Музеј савремене умјетности Републике Српске награђен је специјалним признањем за свој рад.

Пратећи програм изложбе „Светлост у мраку Првог светског рата – Врхунска остварења протагониста импресионизма у Србији“ обухватио је промоцију истоимене публикације ауторке Љубице Миљковић, музејске савјетнице Народног музеја у Београду, која је одржала и ауторско вођење кроз изложбу

Пројекција дугометражног  документарног филма „Праг и српски сликари“, сценаристе и режисера Ненада Огњеновића, приређена је у оквиру пратећег програма изложбе „Светлост у мраку Првог светског рата – Врхунска остварења протагониста импресионизма у Србији“.

Стручна вођења за ученике основних и средњих школа, као и за организоване посјете студената, уз помоћ волонтера Бањалучке гимназије водила је историчар умјетности Маша Давидовић.

Музеј савремене умјетности Републике Српске и ЈУ Гимназија Бања Лука потписали су Споразум о сарадњи између ове двије институције.

На дан затварања изложбе Кате Мијатовић „Између неба и земље“ стручно вођење кроз поставку одржала је Жана Вукичевић, кустоскиња Музеја савремене умјетности РС.

Презентација и дискусија о Групи визуелних умјетника „Тач.ка” из Приједора и њиховом пројекту Лабораторија умјетности у природи „Арс Козара” организована је у оквиру Multimedia Art пројекта Музеја савремене умјетности РС.

Директор галерије Тејт модерн (Tate Modern) из Лондона, Крис Деркон (Chris Dercon) боравио је у Бањалуци и посјетио Музеј савремене умјетности Републике Српске, гдје је погледао изложбу Бреде Бебан „Назовимо то љубав/Let`s call it love”.

На  изложби „Добровић, Шумановић, Коњовић, Шупут – Европски контексти“ јавности је представљена и једна заборављена слика Богдана Шупута, која је власништво Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске у Бањалуци.

Његово принчевско височанство Алберт II од Монака посјетио је Музеј савремене умјетности Републике Српске.

 

Стручна вођења и тумачења изложбе водиле су кустоскиње Музеја савремене умјетности Републике Српске Лана Пилиповић и Жана Вукичевић.

У оквиру пратећег програма изложбе „Добровић, Шумановић, Коњовић, Шупут – Европски контексти“ одржана је једнодневна креативна радионица,  намијењена дјеци предшколског и раног основношколског узраста, на којој је учествовало 71 дијете.

Ауторка изложбе „Добровић, Шумановић, Коњовић, Шупут – Европски контексти“, мр Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, одржала је предавање о концепту изложбе, као и о стваралаштву четворице умјетника који су својим дјеловањем обиљежили српску умјетност прве половине XX вијека.

Друга по реду Радионица стоп анимације окупила је петнаест ученика основне школе, полазника Школе цртања и сликања „Драгаш“.

Пратећи програм изложбе „ИЗ/УЗЕТНОСТИ – Савремене визуре културне баштине/Нове смјернице будуће сталне поставке“ обухватио је и  представљање рада умјетника Игора Бошњака из Требиња, а презентован је и пројекат/бијенале  „namaTRE.ba“.

Видео-радионица „Видео-едиција 01/Video Edition 01“ први је пројекат Музеја савремене умјетности Републике Српске, који иницира и реализује продукцију и промоцију видео-умјетности.

Фондација “Trust for Mutual Understanding” (TMU) настала је 1984. године и њен главни циљ је подстицање комуникације, разумијевања и сарадње између умјетника из САД, Централне и Источне Европе и Русије кроз међународне размјене у пољу умјетности.

Флаутисткиња Марија Пилиповић, чланица Бањалучке филхармоније на мјесту прве флауте, одржала је у Музеју савремене умјетности Републике Српске солистички концерт.

Током трајања изложбе „ИЗ/УЗЕТНОСТИ – Савремене визуре културне баштине/Нове смјернице будуће сталне поставке“ одржана су ауторска вођења кроз поставку, при чему је ауторка концепције изложбе, др Сарита Вујковић, представила публици основни концепт пројекта