Музеј савремене умјетности Републике Српске, уз подршку Фондације „Фридрих Еберт” у БиХ и медијску подршку портала БУКА, путем Зум (Зоом) платформе организовао је вебинар музејских стручњака под називом „У сусрет ентом таласу: музеји и савремени друштвени изазови”, намијењен музејским професионалцима, али и свима који су заинтересовани за ову тему.

Први Masterclass у МСУРС под називом

„ТЕРИТОРИЈА КУЛТУРЕ: КАКО СКРЕНУТИ СА ПУТА И НАЋИ СЕ НА ПРАВОМ МЈЕСТУ?“

27, 28. и 29. октобра 2020. године од 10 до 13 часова

 

Поводом затварања изложбе „Паралеле“ Слободана Видовића и Радослава Тадића, у Музеју савремене умјетности Републике Српске 8. фебруара представљена je пратећа публикација – каталог ове изложбе и одржан музичко-визуелни перформанс.

 

У оквиру пратећег програма изложбе „Паралеле“, 25. јануара у Музеју савремене умјетности Републике Српске одржано је ауторско тумачење поставке ове изложбе.

 

Један од најпознатијих британских савремених умјетника Грејсон Пери пред више од 400 посјетилаца одржao je предавање  под називом „Енглеска посла: Умјетност, класа и укус“ у Концертној дворани Културног центра Бански Двор.

 

Поводом затварања изложбе„ На своме мјесту стајати“ која је започела необичном умјетничком интервенцијом сађења кромпира у јавном простору реализованом на платоу испред МСУ РС почетком априла под називом „Они који једу кромпир“.

 

У оквиру пратећег програма изложбе Теме и идеје модерног: Српско сликарство 1900–1941 у Музеју савремене умјетности Републике Српске одржана је промоција књиге Теме и идеје модерног: Српско сликарство 1900–1941 ауторке др Симоне Чупић.

 

Лексикон Тања Остојић  (2011-17) је дугогодишњи интердисциплинаран, партиципативни истраживачко-умјетнички пројекат  умјетнице Тање Остојић у којем се користе друштвене мреже и сарадња са женама које све дијеле исто име и презиме: Тања Остојић.

 

Гошћа МСУРС је била инг. Nagin Cox из Свемирске агенције NASA и истакнути члан оперативног тима за међупланетарно истраживање. 

 

У склопу конкурса за Zvono Award 2016 – награде за младе умјетнике/це из БиХ до 35. година старости – Сарајево Центар за Савремену Умјетност СЦЦА у сарадњи са Музејом савремене умјетности Републике Српске организује информативно вече у уторак 1. марта у 19:00 часова.

 

Стручно вођење кроз поставку изложбе „Contemporary Thesaurus“ у сриједу 24. фебруара у 19,00 часова одржаће кустоскиња изложбе Жана Вукичевић.

 

Публикација „Простор, облик, додир“ каталог је истоимене изложбе у Музеју савремене умјетности Републике Српске, која је прилагођена за слијепа и слабовида лица. Пратећи савремене музеолошке стандарде и професионалне изазове, реализација ове ауторске изложбе МСУРС била је један од продукцијски до сада најзахтјевнијих пројеката.

 

Марћин Бердешак припада средњој генерацији визуелних умјетника у Пољској. Осим константног присуства на савременој умјетничкој сцени у овој земљи, своје радове излагао је самостално у Њемачкој, САД, Мексику, Финској, Великој Британији и Словачкој, а колективно у земљама широм свијета.

 

Бијенале савремене умјетности D-0 АRК Underground јединствен је пројекат у области савремене умјетности и стациониран је у атомском склоништу у Коњицу, једном од најфасцинантнијих подземних војних објеката из периода СФРЈ, који је 2014. године проглашен националним културно-историјским спомеником Босне и Херцеговине.

Пратећи програм изложбе „Уметност и власт – пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита” обухватио је пројекцију документарних филмова који су били забрањени у вријеме СФРЈ и владавине Јосипа Броза Тита.

 

У оквиру пратећег програма изложбе „Београд Јована Бијелића”, виша кустоскиња Музеја савремене умјетности РС, Лана Пилиповић, одржала је стручно вођење кроз поставку изложбе.

У оквиру пратећег програма изложбе Војина Бакића „Свјетлоносне форме”, ауторско вођење кроз поставку изложбе одржала је Наташа Иванчевић, музејска савјетница Музеја сувремене умјетности из Загреба, која је публици приближила сам концепт пројекта.

 

Стручно вођење кроз поставку изложбе Војина Бакића „Свјетлоносне форме” одржала је виша кустоскиња Лана Пилиповић.

Роман Урањек, словеначки сликар и вајар и један од оснивача умјетничке групе IRWIN, одржао је предавање о овој групи са фокусом на „NSK државу у времену“.

Пратећи програм изложбе Ненада Малешевића „Документи/Увод у студију престајања“обухватио је предавање „С ону страну узвишеног/Ларс фон Трирова Меланхолија“ др Јована Чекића, аутора текста у каталогу изложбе.

Пројекција дугометражног  документарног филма „Праг и српски сликари“, сценаристе и режисера Ненада Огњеновића, приређена је у оквиру пратећег програма изложбе „Светлост у мраку Првог светског рата – Врхунска остварења протагониста импресионизма у Србији“.

 

Стручна вођења за ученике основних и средњих школа, као и за организоване посјете студената, уз помоћ волонтера Бањалучке гимназије водила је историчар умјетности Маша Давидовић.

На дан затварања изложбе Кате Мијатовић „Између неба и земље“ стручно вођење кроз поставку одржала је Жана Вукичевић, кустоскиња Музеја савремене умјетности РС.

Ауторка изложбе „Добровић, Шумановић, Коњовић, Шупут – Европски контексти“, мр Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, одржала је предавање о концепту изложбе, као и о стваралаштву четворице умјетника који су својим дјеловањем обиљежили српску умјетност прве половине XX вијека.

 

Стручна вођења и тумачења изложбе водиле су кустоскиње Музеја савремене умјетности Републике Српске Лана Пилиповић и Жана Вукичевић.

Током трајања изложбе „ИЗ/УЗЕТНОСТИ – Савремене визуре културне баштине/Нове смјернице будуће сталне поставке“ одржана су ауторска вођења кроз поставку, при чему је ауторка концепције изложбе, др Сарита Вујковић, представила публици основни концепт пројекта

У оквиру пратећег програма изложбе „Microstories – контексти савремене женске умјетничке праксе након двијехиљадите” одржано је предавање историчарки умјетности проф. др Бојане Пејић (Берлин) и Дуње Блажевић (директорка Центра за савремену умјетност, SCCA у Сарајеву)

У оквиру пратећег програма изложбе „50 година графичких комуникација у Србији 1960–2010” у Музеју савремене умјетности Републике Српске одржано је предавање „Дизајн – основа комуникације” аутора изложбе Радомира Вуковића, архитекте и графичког дизајнера.