Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

У оквиру изложбе „Ко неће да мисли лети напоље: Јозеф Бојс и Мангелос – 100 година и умјетност данас“ Музеј савремене умјетности Републике Српске уз подршку Гете института у БиХ и у сарадњи са Академијом умјетности Универзитета у Бањалуци у четвртак 28. октобра 2021. године, организован је перформанс студената завршне године смјера за Интермедијалне умјетности под називом „7000+1“, приликом ког су засадили дрво храста као прву јавну социјалну скулптура у парку испред зграде МСУРС.

Ријеч је о симболичком омажу поводом стогодишњице рођења Јозефа Бојса и његовом чувеном пројекту „7000 храстова (7000 Eichen)“, који је започео на изложби Документа 7, 1982. године у Каселу, гдје је у наредних десетак година посађено 7000 храстова.

Перформанс су осмислили студенти прве генерације смјера интермедијалне умјетности на Академији у Бањалуци (Исидора Бранковић, Ирма Беширевић, Огњен Милошевић и Галина Митровић), у класи професора Младена Миљановића, који ће у оквиру свог рада посадити један храст у парку испред МСУРС и обиљежити га одговрајућим каменом по узору на базалтне каменове Јозефа Бојса, које је он постављао у оквиру свог пројекта.

Посађено дрво има вишеслојан симболични концепт који се повезује са „проширеним појмом умјетности“ који је заговарао Јозеф Бојс, а многе генрације умјетника у цијелом свијету су га слиједиле. Однос камена и дрвета, односно живог и неживог елемента, представља један од примарних архетипских односа у природи. Како овај чин има вишеслојну симболику и значење, камен који се посатвио поред дрвета храста дио је темеља зграде Музеја, а извађен је приликом реконструкције која се одвија на овом објекту. Овим чином млади умјетници повезујући значења Бојсове умјетности трајно су повезали јавни простор испред Музеја, као промјенљиви простор природе коју је потребно сачувати, са зградом која чини трајни стуб умјетности нашег простора.

За подршку овој иницијативи МСУРС се обратио и госпођи Еви Бојс, супрузи Јозефа Бојса и управници Фондације Бојс, која је поздравила ову идеју и изразила одушевљење иницијативом која повезује младе умјетнике, студенте Академије, са идејама Јозефа Бојса. Ова подршка изузетно је значајна за младе умјетнике јер повећава сам значај догађаја.