Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Мјесец март је у знаку родне равноправности, када се обиљежава Међународни дан жена. Глобална тема Осмог марта ове године истражује на који начин технологија и иновације доприносе родној равноправности. Пилот пројекат „NFT for Women” који Музеј савремене умјетности Републике Српске спроводи у сарадњи са УН Wоmen у БиХ у потпуности комбинује ова два принципа.

Један од главних циљева пројекта је оснаживање жена у умјетности и дигиталним технологијама које отварају врата за улазак умјетница на ново тржиште са великим економским потенцијалом.

Јавни позив за умјетнице свих старосних доби у БиХ које су жељеле да своју умјетност пласирају у оквиру NFT тржишта био је отворен од 1. децембра 2022. до 30. јануара 2023. године.

Након затварања Јавног позива, стручни жири је изабрао двадесет умјетница са по једним умјетничким радом који ће бити трансформисани у NFT. Изабрани оригинални радови ће бити трајно похрањени у депоу Музеја савремене умјетности Републике Српске. Трансформацијом умјетничког рада у дигитални токен прелази се са аналогне на дигиталну форму чиме се мијења вриједносна структура у којој оригинални рад више нема ранију тржишну вриједност јер прелази из аналогног у дигитални облик.

О томе којих 20 радова је постало дио колекције одлучио је петочлани жири у саставу: Марин Ивановић, историчар умјетности и управник Свеучилишне галерије у Мостару (предсједник жирија), Драгана Бркић Ходак, виша кустоскиња Умјетничке галерије БиХ Сарајево, Миљан Вуковић, умјетник и директор Културног центра Требиње, Жана Вукичевић, виша кустоскиња МСУРС, те Сарита Вујковић, музејска савјетница и директорица МСУРС.

Резултати јавног позива објављени су на Међународни дан жена, 8. марта 2023. а 20 одабраних умјетница, чији су умјетнички радови постали дио прве НФТ колекције у БиХ: Лејла Ахмедспахић, Мелиса Ахметовић, Маја Додиг, Едита Газибара, Маја Халиловић, Александра Иванковић, Андреа Крнетић, Марина Крсмановић, Ивана Курешевић, Радмила Лиздек, Ана Лукенда, Јелена Медић, Данијела Михић, Жељка Момиров, Борјана Мрђа, Жељка Паић, Настасија Пухало, Едина Селесковић, Амила Шарић и Алиса Телетовић.

Сва средства од продатих NFT-ева и тантијема биће уплаћена умјетницама. У току је израда онлине галерије на којој ћете моћи да погледате радове изабраних финалисткиња. Линк путем којег ћете приступити галерији биће ускоро објављен.