Лексикон Тања Остојић (2011-17) је дугогодишњи интердисциплинаран, партиципативни истраживачко-умјетнички пројекат умјетнице Тање Остојић у којем се користе друштвене мреже и сарадња са женама које све дијеле исто име и презиме: Тања Остојић.
Имењакиње и презимењакиње које су узеле учешће у пројекту припадају различитим генерацијама и годиштима, различитог су степена образовања, професија, социјалног статуса, различитих националности, као и различитих животних искустава, али се све могу споразумјети на српско-хрватско-босанско-црногорским језицима и све оне или њихови родитељи потичу са територије некадашње Југославије.
Путем персонализованог социолошког истраживања и директне друштвене и креативне размјене, умјетница Тања Остојић, која је настањена у Берлину, креира мапе које документују ратне, послератне и економске миграције, те теме идентитета и рода, као и приступа едукацији и услова запослења и привређивања које се тичу ових тридесетак сестара по имену - учесница самог пројекта, и њихових породица.
Током 2017-те године ауторка пројекта реализоваће 4 креативне радионице и 2 самосталне изложбе у сарадњи са Гоетхе Институтом у Београду и четири музеја савремене умјетности: из Београда (Србија), Бања Луке (Босна и Херцеговина) и Ријеке и Загреба (Хрватска), те књигу на енглеском језику у издању МСУ Београд и Live Arts Development Agency из Лондона.
Након презентације пројекта у Музеју савремене умјетности Републике Српске услиједиће и дводневна радионица затвореног типа (1. и 2. април) под називом „Везени Лексикон Тања Остојић“ коју воде ауторке Тања Остојић и Вахида Рамујкић.
Документарни вез је техника документовања која се базира на традиционалној техници веза која је сада стављена у нови контекст - документовање комплексне и слојевите стварности и односа унутар исте. Наметнута спорост ове технике омогућава учесницама радионице да проведу више времена заједно, и да дискутују различите тачке гледишта и ставове који се полако увезују у платно, стварајући више сложених представа стварности и успостављајући кохерентне везе међу њима. Са групом жена - сестара имењакиња које су окупљене око интердисциплинарног пројекта Лексикон Тања Остојић, дакле са учесницама радионице ће настати својеврсна таписерија која се на различите начине осврће на позицију женског идентитета и миграција, стварајући комплексну и јаснију представу ових битних перспектива.
Реализацију овог пројекта током 2017-те године омогућио је Регионални фонд Гete института за Балкан.
Тања Остојић (рођена 1972. године у Југославији) је перформанс и интердисциплинарна умјетница настањена у Берлину. Студирала је умјетност у Србији, Француској и Њемачкој. Укључује саму себе као личност у перформансе и користи различите медије у својим умјетничким истраживањима, чиме испитује друштвене конфигурације, односе са позицијом моћи, феминистичку проблематику, економију и биополитику. Претежно делује из перспективе жене мигранткиње, док политичко позиционирање, хумор и интеграција гледаоца дефинишу њен приступ раду. Од 1994. године представљала је свој рад на великом броју изложби, у бројним мјестима и фестивалима широм свијета, укључујући и: : Acb Gallery, Будимпешта (2017), Feminism is Politics!, Pratt Manhattan Gallery New York (2016), Busan Biennale, Јужна Кореја(2016), Homosexualität_en, Deutsches Historisches Museum Berlin (2015), Economy CCA Glasgow 2013), Tanja Ostojić: Body, Politics, Agency, Škuc Galerija, Љубљана (2012), Call the Witness Павиљон Рима, Бијенале у Венецији Paviljon Rima, Bijenale u Veneciji (2011), Global Feminisms, Brooklyn Museum, New York (2006), Plato of Humankind, Бијенале у Венецији 2001.
Вахида Рамујкић (рођена 1973. године у Југославији) је умјетница која је настањена у Београду и чија је умјетничка пракса везана за друштвени контекст. 2001. године заједно са Лаиом Садурни основала је Ротор Колектив у Барселони. До 2008. године реализовале су серију дугорочних пројеката, као што су: Poble NOW, AirAutonomy, Manual GPS, Telechronicles, itd. Као дио умјетничких/истраживачких пројеката, публиковала је књиге: ''Schengen with ease'' (2006), ''Cairo Integration Diary'' (2008), ''Storm, return home and other terrible stories for children'' (2009). 2008. је иницирала сарадњу са Aviv Kruglanski, са пројектом Документарни вез који се проширио и на друге пројекте, као што су Neighbourhood Superheroes ( Суперхероји из комшилука), Каиро, Барселона 2010. i Microcultures.