Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Музеј савремене умјетности РС од 6. септембра реализује изложбу Хелга Парис: Фотографијe у сарадњи са Гете Институтом Босне и Херцеговине и Институтом за иностране послове Њемачке (ifa: Institut für Auslandsbeziehungen).

Изложба ове значајне њемачке умјетнице у МСУРС четврта је у низу изложби умјетничке фотографије у оквиру њене турнеје по Југоисточној Европи, а приређује се поводом Дана европског културног насљеђа.

Хелга Парис је призната њемачка фотографкиња, позната по својим фотографским свједочанствима свакодневног живота Источне Њемачке.

Рођена је 1938. године а током своје дуге каријере имала је преко 20 самосталних и на десетине групних изложби, а својим радом је заузела изузетну позицију у њемачкој историји фотографије.

Парис, која од 1966. године живи у берлинском округу Прензлауер Берг, више од 30 година као хроничар Источно-њемачког послијератног периода  истражује и биљежи у својим фотографијама  меланхоличну виталност Источног Берлина и његову поетику.

„Дјело Хелге Парис (1938) у њемачкој фотографији заузима значајну улогу.  У серијама фотографија деценијама je откривала промјењиву слику њемачке историје, која обухвата више од 30 година. Хелга Парис са једнако строгим, као и њежним погледом извјештава о животу у државикоја је 1949. године настала као посљедица Другог свјетског рата, као држава радника и сељака која је постојала источно од фронта Хладног рата до 1989“ . (Inka Schube-предговор из каталога изложбе „Хелга Парис: Фотографије“)

Хелгу Парис занимају свакодневни тренуци, попут баналних тренутака самоће и заједништва: држања, погледа, гестикулације, покрета, површинске структуре и просторије, који извјештавају како о околностима, причама и искуствима људи и ствари, тако и о начину опхођења с тим околностима. Захваљујући њеној посебној способности фотографисања запуштених улица и оронулих кућа са истим саосјећањем и њежном строгоћом као и фотографисања гостију кафана и дјеце која се играју, Парис људима и стварима даје посебно достојанство.

Музеј савремене умјетности Републике Српске остварио је до сада низ успјешних пројеката са Гете институтом Босне и Херцеговине и са Институтом за иностране послове Њемачке (ifa) од којих треба издвојити изложбу значајног њемачког умјетника Сигмара Полкеа која је одржана 2015. године.

Биографија Хелге Парис

1938. рођена у Голењову (Пољска)
1945–1956. дјетињство и младост провела у Цосену (Њемачка)
1956–1960. сели се у Берлин, студира модни дизајн
1967. почиње да фотографише
1975. постаје члан Асоцијације умјетника Берлина (VBK), као једна од првих аутодидактичких фотографкиња
1980-их година настају важне серије фотографија попут: „Берлинска омладина“, „Аутопортрети“, „Куће и лица. Halle 1983-85“и „Treffmodelle“
1987. забрањена изложба „Куће и лица. Halle 1983-85” од окружне управе SED-a (Социјалистичка партија Њемачке)
1996. постаје члан Академије умјетности, Берлин
2004. добитница Hannah- Höch награде
Хелга Парис живи и ради у Берлину.