Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Јединствена изложба скулптура „Фигуре у покрету“ славног француског имресионисте Едгара Дегаа (1834 – 1917) у Музеју савремене умјетности Републике Српске организује се поводом 190 година од његовог рођења, захваљујући иницијативи и љубазношћу директора МТА фондације из Израела, те представља посебну част и признање за нашу институцију.

 

Изложбa „Спорт у уметности. Уметност спорта“ је настала као резултат посебне повезаности Музеја савремене умјетности Републике Српске и музеја из Републике Србије – Галерије Матице српске, Музеја Југославије.

 

Групна интермедијска изложба „New Era: умјетнички дискурси о друштвеним и климатским промјенама” је резултат пројекта који реализују Музеј савремене умјетности Републике Српске, Музеј савремене уметности Војводине из Новог Сада и Галерија Божидар Јакац – Музеј модерне и савремене умјетности из Костањевице на Крки.

 

Изложба духовитог назива „Прогонеее ме твоје очи” црногорског умјетника Тадије Јаничића је реализована у сарадњи Народног музеја Црне Горе и Музеја савремене умјетности Републике Српске.

 

Мултимедијлана изложба „States of Statelessness“ италијанског умјетника Никола Масинија је реализована у сарадњи Амбасаде Италије у Сарајеву, Италијанског удружења привредника у БиХ и Музеја.

 

Неконвенционална ретроспективна изложба „Лицем у лице“ свјетски признатог графичког дизајнера и илустратора Мирка Илића по први пут у нашој земљи пружа могућност да погледамо Илићеву богату каријеру.

 

Изложба графичког дизајна „Процес“ приређена поводом Дана Музеја је настала као резултат четворогодишњег европског пројекта „ReCulture: Ребрендирање установа културе Западног Балкана“ у оквиру програма Креативне Европе.

 

Изложба признатог шпанског фотографа Раула Урбине под називом „My Sunken Ships With Womens Names“ је умјетнички пројекат који је реализован у сарадњи Амбасаде Шпаније у БиХ, Делагације Европске уније у БиХ и Музеја савремене умјетности Републике Српске.

 

Својим новим циклусом фотографија представљеним на изложби „Повратак“ аутор Драго Вејновић позива на повратак човјека природи.

 

Мултимедијална изложба „Доласци–поласци“ визуелног умјетника Младена Бундала је  вишегодишњи умјетнички пројекат који је настао у сарадњи са „Визарт“, продуцентском кућом из Бањалуке.

 

Изложба велике српске сликарке Надежде Петровић „Модерност и нација“ приређене поводом 150 година од њеног рођења биће свечано отворена у Музеју савремене умјетности Републике Српске.

 

Ретроспективна изложба „Сутра је понедељак” истакнутог неоавангардног умјетника Драгољуба Раше Тодосијевића представља умјетнички пројекат који је први пут представљен у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду, а захваљујући сарадњи између ове двије институције изложба ће бити премијерно приказана у Музеју савремене умјентости Републике Српске.

 

Академија умјетности Универзитета у Бањој Луци и Музеј савремене умјетности Републике Српске у четвртак, 26. јануара у 19.00 часова отвориће изложбу којом се прославља важан јубилеј – двадесет пет година од оснивања Академијe умјетности у Бањој Луци.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српске и Галерија Матице српске из Новог Сада представљају бањалучкој публици изложбу „Колекција као огледало. Модернизам у дјелима из Галерије Матице српске.“ Изложба представља 86 умјетничких дјела ‒ 75 слике, 7 скулптура и 4 графике ‒  и свеобухватно илуструје српску ликовну умјетност, њене узоре, опредјељења и домете од посљедњих деценија 19. вијека до средине 20. вијека.

 

Изложбом „Студија случаја“ београдске умјетнице Биљане Ђурђевић, ванредне професорке  на Факултету ликовних уметности у Београду, наставља се успјешна сарадња између Музеја савремене уметности у Београду са Музејом савремене умјетности Републике Српске.

 

Изложба требињског умјетника Игора Бошњака под називом „Будућност се понавља више него историја“ резултат је вишегодишњег умјетниковог истраживања започетог 2015. године радом „Трансформерси“.

 

Изложба „Декоративна сопства“ бањалучке умјетнице Борјане Мрђе представља нову серију радова у медију цртежа, слика, слика-објеката и видео инсталације, коју је умјетница први пут представила као докторски умјетнички пројекат на Факултету ликовних уметности у Београду 2020. године.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српске у сарадњи са Музејом савремене уметности у Београду приређује ретроспективну изложбу фотографкиње Горанке Матић „Искуство у гужви“ која је уједно прва у низу заједничких пројеката коју МСУ РС реализује са Музејом савремене уметности у Београду након потписаног Споразума о сарадњи 2021. године који предвиђа да се већ постојећа сарадња ове двије институције интензивира у наредном периоду.

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српске, у четвртак 25. новембра 2021. године у 19 часова, биће отворена изложба Поклон-збирка Жељка Опачка „Бунт и слобода“.

 

Изложба „Ко неће да мисли, лети напоље! Јозеф Бојс и Мангелос – 100 година и умјетност данас” је умјетнички пројекат у Музеју савремене умјетности Републике Српске којим се наставља изузетно успјешна сарадња са Гете институтом.

 

Изложба „Интер/Акција“ је резултат сарадње, дијалога и размјене о идејама и питањима савремене умјетности који континуирано реализују студенткиње и студенти Факултета ликовних уметности и Одељења за историју уметности Филозофског факултета Универзитета у Београду од 2016. године.

 

У Галерији Плус у петак 11. јуна отворена је изложба Данијеле Михић „Игре и трансформација“.

 

Поводом обиљежавања 50 година од оснивања институције, Музеј савремене умјетности Републике Српске је приредио изложбу под називом „Од Галерије до Музеја“, која је била отворена у четвртак, 11. фебруара 2021. године у 18.00 часова.

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српскe 23. октобра отворена је изложба „Савремена уметност Чачка“, која обухвата радове 16 умјетника различитих генерација, сензибилитета и афинитета из Чачка.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српске представља нови изложбени пројекат под називом „Реконструкција“, који је резултат заједничког рада четворо кустоса, a осмишљен је са циљем да пружи различита виђења савремене умјетничке сцене у Републици Српској и тако истакне њену хетерогеност.

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српске у четвртак 12. марта у 19.00 отворена je изложба умјетничког пара диСТРУКТУРА под називом Story Lines.

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српске 12. децембра у 19.00 часова свечано ће бити отворена ретроспективна изложба београдског умјетника Милована Дестила Марковића под називом „ДЕСТИЛОВАНО ЛИЦЕ – Радови 1980–2020“.

 

Изложба „Пунктуми: збирка иностране умјетности МСУРС“ је осмишљена и први пут представљена јавности у Музеју савремене умјетности РС поводом обиљежавања 2018. године, коју је Европска комисија прогласила Годином европског културног насљеђа под слоганом „Наша баштина – гдје се прошлост сусреће са будућношћу“ указујући на богату и разноврсну културну баштину Европе.

 

Поводом обиљежавања педесет година од катастрофалног земљотреса који је 1969. погодио Бањалуку, као централни догађај манифестације у Културном центру Бански двор, отворена је изложба „Земљотрес у Бањалуци 1969: солидарност, обнова и изградња“.

 

Поводом обиљежавања манифестације „Дани Србије у Српској“ у Музеју савремене умјетности Републике Српске 24. октобра отворена је изложба Европски феномени из колекције Галерије Матице српске.

 

Изложба Италија. (Не)видљиве приче кустоса Микол Ди Веролија и Доминик Лоре представља радове 15 савремених италијанских умјетника, који  кроз 4 цјелине путем одговарајућег медија представљају дио италијанске нематеријалне културне баштине.

 

Самостална изложба умјетнице Биљане Гаврановић под називом „Природа сензибилитета“је ретроспективног карактера и настоји да обухвати богат и плодан опус Биљане Гаврановић и посматрачима на најбољи могући начин дочарати поетско-визуелни језик којим се ова умјетница изражава.

 

Изложба је резултат сарадње Гete-института и Центра за умјетност и медије из Карлсрухеа (ЗКМ) и приказује политички и социјално ангажоване видео-игре као далеко више озбиљнији феномен од искључивог медија за забаву.

 

Предмет Лернерових истраживања јесу неиспричане или непознате приче о градовима које је посјетио, о свјетовима који су некада постојали или онима који постоје и данас, али их не доживљавамо као такве какви јесу. Лернерови радови могу се схватити и као документација перформанса, јер се аутор, да би на адекватан начин представио оно за чиме трага, често налази у ситуацијама у којима се излаже физичком напору.

 

Перцепције: Цвијет је најљепши кад је неубран нови је умјетнички пројекат у Музеју савремене умјетности Републике Српске којим се наставља изузетно успјешна сарадња са British Council-om. Ранијих година сарадња између ове двије институције Бањoj Луци је омогућила значајне и веома посјећене изложбе Дејмијана Херста „Нова религија” и Грејсона Перија „Таштина малих разлика”.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српскe изложбом Was is Kunst Bosnia and Herzegovina / Хероји 1941–1945 представља један од најинтригантнијих умјетничких колектива Источне Европе, словеначку умјетничку групу Irwin.

 

У Музеју савремене умјетности Републике Српске, у четвртак, 11. октобра, у 19.00 часова биће отворена изложба београдског концептуалног умјетника Уроша Ђурића, под називом „Којим путем до куће“.

 

Музеј савремене умјетности РС од 6. септембра реализује изложбу Хелга Парис: Фотографијe у сарадњи са Гете Институтом Босне и Херцеговине и Институтом за иностране послове Њемачке (ifa: Institut für Auslandsbeziehungen).

 

Изложбом су обједињена дјела бањолучких умјетника Слободана Видовића и Радослава Тадића који су издвојени као примјери вишегодишњег досљедног формулисања сликарског језика, реализованог кроз интензивно присуство и веома активну излагачку активност на домаћој и регионалној умјетничкој сцени.

 

Музеј савремене умјетности Републике Српске у оквиру изложбе „Пунктуми: збирка иностране умјетности МСУ РС“ која је приређена поводом обиљежавања Европске године културног насљеђа  и реализована уз подршку Европске уније у БиХ, позвао је студенте треће и четврте године Академије умјетности у Бањалуци са предмета Интермедијална умјетност да са својим радовима на 17. годишњој изложби радова студената остваре дијалог са актуелном поставком.

 

У Галерији Плус - изложбено продајном салону МСУРС у периоду од 25.маја до 2. јула реализована је изложба „Индивидуалне митологије“ умјетница Ане Васић, Јелене Вучић и Весне Мајсторовић.

 

Изложба „Пунктуми: Збирка иностране умјетности МСУРС“ приређена је поводом обиљежавања 2018. године, коју је Европска комисија прогласила Европском годином културног насљеђа под слоганом „Наша баштина – гдје се прошлост сусреће са будућношћу“, указујући на богату и разноврсну културну баштину Европе.

 

У Градској галерији Бихаћ 13. марта отворена је  изложба „Мона Лиза и Супермен: Џон Кенеди и нова граница културе“ у продукцији Музеја савремене умјетности Републике Српске.

 

Ријеч је ретроспективној изложби која пружа увид у стваралаштво Петра Лубарде од периода између два свјетска рата па до краја његовог живота.

 

Изложба је конципирана као синтеза два различита умјетничка израза аутора који паралелно дјелују на савременој сцени Републике Српске током посљедње деценије и доноси један од могућих увида у позиције савремене сликарске праксе на овом простору.

 

Изложба Мона Лиза и Супермен: Џон Кенеди и „Нова граница“ културе настала је поводом 100 година од рођења Џона Ф. Кенедија (1917 – 1963).

 

Овом гостујућом изложбом Музеј савремене умјетности РС започиње сарадњу са Народним музејом Црне Горе, а у циљу развијања даље међусобне размјене и свих видова професионалне сарадње, осмишљавања различитих пројеката, те заједничких аплицирања у оквиру европских фондова у области културе.

 

Британски ликовни умјетник Грејсон Пери (рођен 1960.) кроз традиционалне медије таписерије, керамике и гравуре истражује своју фасцинацију савременим друштвеним питањима и често провокативне теме религије, пола, рода, политике, класе и идентитета.

 

У оквиру своје прве самосталне изложбе у Бањалуци у Музеју савремене умјетности Републике Српске вајар Радош Антонијевић ће се представити са више просторних објеката и инсталација.

 

Ријеч је о специјализованој изложби за слијепе и слабовиде особе, која обухвата графике, слике и скулптуре из колекције Музеја савремене умјетности Републике Српске и посвећена је умјетничкој групи „Простор – Облик“, основаној 1975. године, која је седамдесетих година XX вијека увела апстракцију у босанскохерцеговачку умјетност.

 

Поводом обиљежавања 22. априла Дана града Бањалуке у Музеју савремене умјетности Републике Српске отворена je изложба Теме и идеје: Српско сликарство 19001941 у сарадњи са Галеријом Матице српске из Новог Сада. Стална поставка српске умјетности XX вијека Галерије Матице српске указује на идеје модерности у српској умjетности прве четири деценије XX вијека, као и на њихову везу са историјским, политичким и друштвеним приликама у којима је настала.