Музеј савремене умјетности Републике Српскe изложбом Was is Kunst Bosnia and Herzegovina / Хероји 1941–1945 представља један од најинтригантнијих умјетничких колектива Источне Европе, словеначку умјетничку групу Irwin.
Пројекат Was is Kunst Bosnia and Herzegovina / Хероји 1941–1945 се реализује у сарадњи са Историјским музејом Босне и Херцеговине. Чланови групе Irwin су за бањалучку изложбу изабрали портретe народних хероја, бораца и боркиња из времена НОБ-а, који се већ готово 80 година чувају у депоима Историјског музеја Босне и Херцеговине у Сарајеву, а насликали су их најзначајнији босанскохерцеговачки умјетници/умјетнице из периода социјалистичког реализма од 1948. до 1953. године. Сви портети израђени су са једним циљем, очувањем култа сјећања и личности хероја.
У њиховом карактеристичном маниру група Irwin, користећи већ постојеће портрете које инкорпорирају у масивне рамове, уникатно израђене за сваки портрет, овим дјелима у оквиру умјетничког пројекта смишљеног посебно за Бањалуку, даће ново значење које отвара могућности за нову врсту интерпретације и погледа на насљеђе из доба социјализма.
Преузимањем већ постојећих умјетничких радова, уз карактеристичну употребу методологије ретропринципа, по којем је група Irwin препознатљива, резултирала је продукцијски једном од најзахтјевнијих изложби реализованих у МСУ РС са циљем да се на постављено питање Was is Kunst Bosnia and Herzegovina кроз посматрање и читање изложбе, дође до адекватног одговора.
Irwin
Прича о колективу словеначких умјетника у којем судјелују Душан Мандич, Миран Мохар, Андреј Савски, Роман Урањек и Борут Вогелник почиње 1983. године као спонтана сарадња између младих умјетника - припадника панк и графити сцене у Љубљани. Првобитно име Rrose Irwin Sélavy група је добила у част женског псеудонима Марсела Дишана. Године 1984. су остварили сарадњу са музичком групом Лајбах и са позориштем Gledališće sester Scipion Našice, чиме су основали шири умјетнички колектив, познат као Neue Slowenische Kunst (NSK, односно Нова словеначка умјетност), који је касније уврстио и остале умјетничке колективе, од графике и видео умјетности, све до филозофије. Године 1992. Neue Slowenische Kunst прерасла је у NSK Државу у времену.
За Irwin, симболи могу да носе различита значења и имају различите конотације у различитим мјестима и тренуцима када се анализира њихово поријекло. Њихов рад, који се истиче оштрим духом и израженим осјећајем двосмислености, изражава комплексну и суптилну спону између умјетности и идеологије.
Irwin су учествовали у пројектима који су били представљени на Manifesti 9 у Генку (2012) и на Бијеналу у Венецији (2003), као и на другим изложбама попут: Hans in Luck- Art and Capital, Музеј Лембрук, Дуизбург (2014); Former West, HKW, Берлин (2013); A Bigger Splash, Тејт Модерн, Лондон (2012-13); NSK Passport Office, Музеј модерне умјетности МоМА, Њујорк (2012); The Global Contemporary, The Art Worlds after 1989, Центар за умјетност и медије ЗКМ, Карлсруе (2011-12); The International, MACBA, Барселона (2011); The Promises of the Past, Центар Помпидоу, Париз (2010); State in Time, Кунстхалле Кремс (2009); Here is Every, Музеј модерне умјетности МоМА, Њујорк (2008-09); NSK Passport Holders, Бијенале у Тајпеју, Музеј умјетности у Тајпеју (2008); Birds of a Feather, Центар за умјетност Акбанк, Истанбул (2006-07); Collective Creativity, Kunsthalle Fridericianum, Касел (2005); IRWIN: Retroprincip 1983-2003, Künstlerhaus Bethanien, Берлин (2003).
Чланови групе живе и раде у Љубљани.