Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Перцепције: Цвијет је најљепши кад је неубран нови је умјетнички пројекат у Музеју савремене умјетности Републике Српске којим се наставља изузетно успјешна сарадња са British Council-om. Ранијих година сарадња између ове двије институције Бањoj Луци је омогућила значајне и веома посјећене изложбе Дејмијана Херста „Нова религија” и Грејсона Перија „Таштина малих разлика”.

Перцепције првенствено указују на паралелне умјетничке праксе из различитих географских, друштвених, културолошких и економских контекста у којима умјетнице живе и раде. Показало се да су женске теме с различитих географских подручја идентичне, тј. да се увијек ради о преиспитивању идентитета, интимности, сјећања, о свакодневном искуству, друштвеним стереотипима, сексуалности или слободи. Такође, кориштење властитог тијела као умјетничког медија свуда је подједнако присутно. Евидентну разлику, међутим, представљају другачији углови посматрања, а потом и другачији ставови, условљени поменутим контекстима.

Изложба у Бањoj Луци названа је по дјелу једине умјетнице у колекцији Музеја савремене умјетности РС Сандре Дукић која има изражен феминистички став и дјеловање. Назив је уједно и народна пословица, Цвијет је најљепши кад је неубран, са којом се умјетница визуелно духовито поиграва, желећи да скрене пажњу на радикалније преиспитивање позиције жена у друштву. Пословица садржи и одређене друштвене и културолошке карактеристике, које заједно са друштвено-историјским оквиром могу бити полазна тачка за истраживање родних односа овог поднебља.

Кустоскиња изложбе, Лана Пилиповић изложбу је концепцијски подијелила у четири сегмента, и то: Рефлексија, Изложеност, Родна тијела и Дух. Ови сегменти осмишљени су тако да одражавају дијалог умјетница, сличности и разлике умјетничких концепата, разноврсност женског израза – од интимних, личних ставова до перцепције друштва у којем живе, као и њихов међусобни однос.

На изложби ће бити изложена дјела сљедећих умјетница: Абигeјл Лејн, Антеа Хамилтон, Камила Лоу, Силија Хемптон, Клер Стренд, Елизабет Прајс, Џилијан Веринг, Хелен Чедвик, Лаура Олдриџ, Лубаина Химид, Мадам Јевонд, Рејчел Вајтрид, Сара Лукас, Трејси Емин, Маргарета Керн, Сандра Дукић, Нивес Кавурић Куртовић, Ирма Маркулин, Марија Драгојловић, Свјетлана Салић Митровић, Коса Бокшан,Весна Перуновић, Лала Рашчић, Борјана Мрђа, Биљана Гаврановић, Ката Мијатовић.