Изложба Италија. (Не)видљиве приче кустоса Микол Ди Веролија и Доминик Лоре представља радове 15 савремених италијанских умјетника, који кроз 4 цјелине путем одговарајућег медија представљају дио италијанске нематеријалне културне баштине.
Музеј савремене умјетности Републике Српске и Италијанска амбасада у Босни и Херцеговини ову изложбу приређују у оквиру Дана европског културног насљеђа, културног догађаја којег промовишу институције културе широм Европе, а у оквиру којег Република Српска учествује једанаести пут.
Изложба је замишљена као мулти-сензорно путовање у срце и душу Италије и богатство нематеријалног културног насљеђа ове земље и срж онога што називамо италијанство.
Умјетници су пратили „Конвенцију о заштити нематеријалне културне баштине“, која је ратификована у Италији 2007. године, а предвиђа низ поступака за идентификацију, заштиту и промоцију нематеријалне културне баштине која није ограничена само на споменике већ и традицију или живе изразе наслијеђене од предака, предмете, ритуале, занате, праксе, свечане догађаје.
Њима је у таквом контексту природе и разноликости нематеријалне баштине Италије она послужила као извор креативног истраживања и као основ ове изложбе.
Изложба „Италија. (Не)видљиве приче“ приповиједа о скривеним причама и биљешкама и представља незаписана сјећања која нематеријалну баштину тумаче као пут до културе, корпус знања и вјештина и, коначно, као изражајну разноликост која на појединачном, регионалном, али и националном нивоу сачињава својеврстан мозаик онога што ми доживљавамо италијанским.
Пројекат се развија кроз вишезвучне визуелне и аудио ефекте који варијају од чувених процесија, па све до документараца који су везани за италијанску традиционалну кухињу и музику, а све то наводи посматрача да се у потпуности „преда“ посматрању изложбе.
Учесници пројекта су: Томасо Касела, Гаиа Скарамлла, Флавио Фавели, Дарио Ђиубадо, Силвиа Гамброне, Мариа Лаи, Франческо Лаурета, Давиде Моналди, Луана Перили, Рокси ин д бокс, Маринела Сенаторе, Ангело Маринели, Ђузепе Стампоне, Сергио Туминело, Заелиа Бишоп
Овај изложбени пројекат организује Глокал пројект у сарадњи са Централним институтом за демоетноантропологију и Музеј цивилизација из Рима, а промовишу га УНЕСКО и Италијанска амбасада у Босни и Херцеговини.