Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Поводом обиљежавања 50 година од оснивања институције, Музеј савремене умјетности Републике Српске је приредио изложбу под називом „Од Галерије до Музеја“, која је била отворена у четвртак, 11. фебруара 2021. године у 18.00 часова.

Ријеч је о мултимедијалној изложби документарног карактера коју чини избор из богате и разноврсне музејске документације прикупљане током овог периода (фотографије, новински чланци, плакати, видео материјал и публикације) као и селекција дјела из музејске колекције. Изложба је осмишљена са циљем да се обухвати историјат и дјеловање институције током претходних пет деценија, представљено путем неколико тематских цјелина од оснивања до данас.

Ово је први у низу догађаја којим ће Музеј савремене умјетности Републике Српске обиљежити пет деценија свог постојања, међу којима се истиче и јубилеј 130 година од подизања зграде Старе аустроугарске жељезничке станице у Бањој Луци у којој се Музеј налази, а који се обиљежава ове године.

Прича о институцији започиње са ријетком фотографском грађом везаном за „Акцију солидарности“ ликовних умјетника Југославије и свијета, покренуту након катастрофалног земљотреса који је погодио Бању Луку 1969. што је претходило оснивању Умјетничке галерије 1971. године. Дат је и приказ свечаности уприличене поводом отварања Умјетничке галерије у згради старе жељезничке станице и прве сталне поставке 22. априла 1981. године.

Посебна пажња посвећена је представљању Јесењег салона – ликовне манифестације бијеналног карактера, изузетно значајне и запажене на некадашњем југословенском простору, коју су организовали Умјетничка галерија и Дом културе у Бањој Луци у периоду од 1962. до 1992. године.

Дјеловање институције од преименовања у Музеј савремене умјетности Републике Српске 2004. године презентовано је најзначајнијим изложбама које се односе на интензивно подстицање развоја савремених умјетничких пракси овог простора, захваљујућу чему је активирана веома жива и динамична савремена сцена, чији домети су препознати и у међународним оквирима. Најважнији досадашњи пројекат Музеја јесте организација, продукција и презентација Павиљона Босне и Херцеговине на Венецијанском бијеналу 2013. и 2017. године, као и представљање иностране збирке Музеја у оквиру изложбе „Пунктуми“ 2018. године поводом обиљежавања „Европске године културне баштине“ подржане од стране Делегације Европске уније у БиХ и UNESCO регионалног бироа за науку и културу у Европи.

Активна међународна сарадња са релевантним институцијама из области културе и умјетности, коју Музеј његује посљедњих неколико година, представљена је кроз изложбе „Нова религија” британског умјетника Дејмијена Херста, „Таштина малих разлика” британског умјетника Грејсона Перија,  „Перцепције: Цвијет је најљепши кад је неубран“, реализоване у сарадњи са British Council-oм и изложбом „Монализа и Супермен: Џон Кенеди и нова граница културе“ реализоване у сарадњи са Америчком амбасадом у БиХ.

Посебно издвојена цјелина у оквиру поставке посвећена је специјалним програмима за развој публике, при чему је креирана и интерактивна соба за дјецу према мотивима илустровање књиге „Тајни живот музеја“, коју је Музеј објавио 2020. године, намијењена креативним радионицама за најмлађе које ће се одвијати током трајања изложбе.

У оквиру изложбе представљен је и рад са инклузивним групама, путем специјализоване изложбе за слијепе и слабовиде особе „Простор, облик, додир“, реализоване 2015. године са циљем да се путем специјално осмишљених програма и савремене музеолошке презентације допринесе интегрисању слијепих и слабовидих особа у културни живот средине.

Изложба је настала као резултат вишемјесечног обимног рада на дигитализацији музејске документације и заједнички је пројекат свих одјељења Музеја савремене умјетности Републике Српске. Конципирана је са жељом да се представи развој Музеја, који је од градске Умјетничке галерије постао републички Музеј савремене умјетности са јасно изграђеном визијом свог будућег дјеловања.