Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

На позив Министарства културе Руске Федерације и Форума славенских култура Музеј савремене умјетности Републике Српске учествовао је на XX Међународном фестивалу “Интермузеј 2018“ најзначајнијој манифестацији из области музејске дјелатности у Русији.

Као музејска институција која је награђена специјалним признањем за креативност и рад са публиком у оквиру награде „ЖИВА“ за најбољи музеј Југоисточне Европе 2014. године, МСУРС је добио позив да се представи изложбом „Простор, облик, додир“ у оквиру изложбеног дијела фестивалског програма под окриљем Форума славенских култура, оснивача ове престижне награде и једног од партнера овогодишњег фестивала.

Учешће Музеја савремене умјетности Републике Српске на престижном интернационалном фестивалу у Москви реализовало се уз подршку Кабинета предсједника Републике Српске, Министарства просвјете и културе Републике Српске и Унесковог регионалног бироа за науку и културу у Европи.

Изложба „Простор, облик, додир“ је прва прилагођена и специјализована изложба за слијепе и слабовиде особе на простору Босне и Херцеговине, која је посвећена стваралаштву умјетничке групе „Простор – Облик“, основане 1975. године која је увела апстракцију у босанскохерцеговачку умјетност. Овакав вид инклузивне презентације музејских предмета омогућен је путем њихових специјалних прилагођавања, припремљених намјенски за ову изложбу, а која обухватају тактилне реплике дјела умањених димензија, адаптације помоћу звука и мириса. Како би се на најбољи начин представили руској публици сви материјали, од легенди о умјетницима, описних легенди о радовима на Брајевом писму, флајера а свој глас пратећим аудио садржајима уступила је бањалучка глумица руског поријекла Јелена Трепетова.

Изложбу прати и тв репортажа новинара Драгана Кричковића рађена у продукцији Радио телевизије Републике Српске , медијског покровитеља изложбе „Простор, облик, додир“ у Бањалуци. Изложба је ауторски пројекат др Сарите Вујковић и Жане Вукичевић, у чијој продукцији је учествовао цијели тим кустоса МСУРС-а.

Осим учествовања у изложбеном дијелу фестивалског програма, МСУРС се представио и у оквиру бизнис сегмента фестивала специјално припремљеним филмом који је осмислио креативни тим Музеја, а који обједињује историјат институције, најважније изложбене пројекте током протеклих неколико година, едукативне и пратеће програме, регионалну и међународну сарадњу, те мисију и визију Музеја. Овом приликом, представљен је и краткометражни умјетнички филм о учешћу Музеја на 57.