Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Током поставке изложбе „Нова религија“ британског умјетника Дамиена Хирста, коју Музеј савремене умјетности Републике Српске организује у сарадњи са British Councilom и галеријом Paul Stolper, организован је едукативни курс за музејске професионалце 14. и 15. марта.

Ова професионална едукација еминентних стручњака из Велике Британије (Tony Trehy, Poppy Szaybo, David Garnett, Gemma Latty) била је предвиђена као сет предавања за музејске и галеријске професионалце који су били директно укључени у поставку изложбе „Нова религија“ Дамиена Хирста, која је почела 11. марта. Учесницима радионице биле су предочене нове вјештине и техничке поставке у складу са савременим британским и међународним праксама. Предавање је обухватало интерактивне и групне расправе, као и низ практичних задатака. Циљ ове обуке јесте размјена знања између музеја и галерија у регији, те пружање могућности за проширење културне мреже на међународном нивоу.

„Поред навођења публике да се поиграва са модерним трендовима и навикама данашњице, ова изложба пружа прилику за професионални развој кустоса и техничких менаџера галерија и институција културе из БиХ и региона. На овај начин желимо осигурати да вјештине и знање потребне за припрему и поставку једне овакве изложбе остану као саставни дио капацитета институција са којима сарађујемо. Управо тако можемо бити сигурни да ће иновативни свјетски садржаји и актуелни трендови свјетске културне сцене и убудуће имати снажне партнере у БиХ и региону.“ Лариса Халиловић, директорица Бритисх Цоунцила у Босни и Херцеговини. 

Едукацију је предводио Tony Trehy, директор музеја Bury Art који, уз велику колекцију дјела J.W. Turnera, задњих двадесет година интензивно ради на модернизацији музејске праксе у складу с изазовима глобализације. На челу с Trehyem, Bury Art музеј прешао је пут од скромних прекограничних размјена идеја до домаћина глобално повезане културне економије, с отвореним културним тржиштима у Кини, Јапану, Тајвану и Јужној Кореји. Poppy Szaybo, предавачица и кустоскиња која је већ шеснаест година консултант за British Council у Великој Британији, тренутно ради као директор програма за InsertNameHereLondon.com и води London Programmes for Diversity Heritage Group – мрежу музеја и институција који се баве културним наслијеђем.

Поред Szaybo и Trehy, међу предавачима су David Garnett и Gemma Latty из British Councila, који су менаџери и координатори изложбе у Бањалуци. David Garnett ради као замјеник менаџера на одјељењу за визуелну умјетност у British Council/ Лондон и задужен је за организацију интернационалних пројеката.Gemma Latty ради као координатор за интернационалне изложбе у British Councilu у Великој Британији, а које укључују и организацију британског павиљона на Венецијанском бијеналу (2009, 2011, 2013, 2015).

На радионици су учествовали кустоси из седам земаља региона: Црна Гора (Национални музеј/Цетиње), Македонија (Музеј савремене умјетностиу/Скопје), Србија (Музеј савремене умјетности Војводине/Нови Сад), Косово (Oral History museum /Приштина), Албанија (Art centar /Тирана), Босна и Херцеговина (Музеј савремене умјетности РС/Бања Лука, Умјетничка галерија/Сарајево).