Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

На платоу испред Музеја савремене умјетности Републике Српске од 21. септембра у оквиру Дана европске баштине и у поводу Међународног дана мира постављена je инсталација америчке умјетнице босанскохерцеговачког поријекла Едине Селесковић под називом „Мисли Слобода: Између данас и сутра“ (Think Freedom: Between Today and Tomorrow) реализоване уз подршку Америчке амбасаде у БиХ.

Реализацијом и поставком инсталације „Think Freedom“ МСУ РС се од 21. до 25. септембра укључиo у обиљежавање Дана европске баштине, који се ове године одвијају под темом Културно насљеђе и заједницe представљајући ову јединствену инсталацију која је израз савремене умјетности у контексту очувања насљеђа и  носи снажну поруку мира и заједништва повезујући умјетнике, јавност и омладину кроз културно стваралаштво.

Пројекат “Мисли Слобода: Између данас и сутра“ је осмишљен као инсталација састављена од више хиљада стилизованих птица израђених појединачно од метала сребрне боје и постављених у импресивној формацији јата. Инсталација има снажан  визуелни ефекат, али жели изазвати и више од естетског доживљаја самих скулптура, јер сваки елеменат на својим крилима носи руком писане поруке младих из разних градова у којима је умјетница гостовала и са којима је разговарала у процесу настанка пројекта. Инсталација повезује младе људе и заједнице преносећи њихове поруке и мисли о слободи и визијама будућности.

У оквиру пројекта у МСУ РС Едина Селесковић je кроз интерактивну радионицу са ученицима бањалучке Гимназије разговарала о умјетности и границама, слободи и заједништву, а њихове поруке су се нашле на на крилима птица које ће након Бањалуке бити представљенe у Сплиту, Загребу, Копенхагену, Бечу, Паризу итд.

Циљ пројекта је да промовише облике креативног изражавања директним учешћем јавности  и повеже људе, тако што ће инсталација изнова „носити“ нове поруке и преносити мисли младих људи спајајући их кроз универзалну снагу умјетности.

На реализацији пројекта у Бањалуци учествовали су  студенти и студенткиње Архитектонско грађевинског факултета у Бањалуци са доц. др Марином Радуљ, партнер пројекта је Rotary club „Gloria“, а генерални покровитељ изложбе је Амбасада САД-а у БиХ.

Едина Селесковић је рођена у Тузли, а од 1991. године живи у САД-у. Дипломирала је на академији Corcoran School of Arts у Вашингтону, на одсjеку скулптуре. Њени радови до сада су били изложени на више од 50 самосталних и групних изложби у САД, Азији и Европи. Едина Селесковић је препознатљиво име и на њујоршкој модној сцени, а са многобојним умјетницима из различитих дисциплина основала је њујоршку умјетничку групу The Stoodio и умjетничку заједницу Williamsburg у Њујорку. Добитница је многих свјетских признања, а живи и ради у Њујорку, Сарајеву и Тузли.