Музеј савремене умјетности Републике Српске прославио је десети јубиларни пут Европску ноћ музеја, овај пут уз подршку Компаније М:тел, под слоганом „М:тел – пријатељ музеја”.
Овогодишња тема Међународног дана музеја – „Музеји за одрживо друштво”, истакла је активну улогу музеја као заговорника новог модела толерантног и одрживог друштва, посредника идеја и садржаја који промовишу права човјека, социјалну и економску правду и културу мира на планети. Како је 2015. година од стране UNESCО-а проглашена за „Годину свјетла и свјетлосне технологије”, дирекција Европске ноћи музеја из Француске предложила је да се и музеји својим програмима осврну на ову тему. Музеј савремене умјетности РС искористио је „свјетлост” као инспирацију за назив свог централног догађаја те вечери.
У складу са јубиларним обиљежавањем ове манифестације, МСУРС је припремио разноврстан и богат програм, који је започет већ отварањем изложбе „Пригушена егзистенција: савремена уметничка сцена Србије”, 30. априла 2015. године.
„Лабораторија свјетла” је назив централног визуелног догађаја у Ноћи музеја, а односи се на дигитални видео мапинг који је пројектован на прочељу зграде Музеја. Први пут за десет година, Музеј савремене умјетности РС поред изложбе приредио је и импресиван визуелни садржај на фасади свог велељепног објекта, стављајући акценат на најновију мултимедијалну продукцију савремене умјетничке сцене.
Овај видео мапинг резултат је јавног позива који је МСУРС у марту 2015. године упутио свим визуелним умјетницима, дизајнерима карактера/ликова, 3Д моделерима, аниматорима, стрип цртачима и илустраторима, да пошаљу своја рјешења за видео мапинг, а у циљу подршке развоја дизајна и анимације у Републици Српској. Изабрана рјешења обједињена су у велику цјелину, анимирана и, кроз везу са селектованим дјелима из фундуса МСУРС, стављена у заједнички контекст.
Продукцију и постпродукцију видео-мапинга уз МСУРС потписује и компанија AEON Production, коју води Младен Ђукић, доцент анимације на Академији умјетности у Бањој Луци.
У музичком дијелу програма, на платоу испред МСУРС, наступио је бањалучки бенд СОПОТ и DJ Милан Мика Аћимовић познат као Кawiar Мangueira. Концерт групе СОПОТ осмишљен је као специфичан визуелни и музички перформанс. Као популарна алтернатива, група СОПОТ већ има изграђен визуелно препознатљив идентитет, који је креаторе видео-мапинга инспирисао и подстакао да њихову музику повежу са својим визуелним садржајима. Укупан доживљај публике појачало је кориштење мотива из спотова групе Сопот, као и осмишљавање нових садржаја у складу са пјесмама које су изводили, у комбинацији са апстрактним елементима и кориштењем ликова из „Лабораторије свјетла”.
Специфичности овогодишње Ноћи музеја допринијело је и активно учешће Play Team продукције, коју чини млада талентована екипа режисера, камермана и продуцената са бањолучке Академије умјетности, који су режирали и те вечери снимали спот групе СОПОТ, промотивни филм о Ноћи музеја и пројекцију видео-мапинга.
Садражај овогодишње Ноћи музеја додатно занимљивим учинила је и наградна игра организована уз подршку „М:тела – пријатеља музеја”, који је омогућио екскулзивну награду за учеснике – најновији Huawei P8 телефон.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
http://msurs.net/index.php/csr/dogadjaji-5/noc-muzeja/97-evropsk-noc-muzej-2015-godine-2#sigProId1a6330998a