Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Ријеч је о специјализованој изложби за слијепе и слабовиде особе, која обухвата графике, слике и скулптуре из колекције Музеја савремене умјетности Републике Српске и посвећена је умјетничкој групи „Простор – Облик“, основаној 1975. године, која је седамдесетих година XX вијека увела апстракцију у босанскохерцеговачку умјетност.

Изложба је први пут представљена у Музеју савремене умјетности РС поводом обиљежавања 40 година од оснивања Групе и тада је реализована уз стручну помоћ и подршку Тифлолошког музеја. Гостовањем изложбе у Загребу наставља се успјешна сарадња Музеја савремене умјетности РС са партнерским институцијама у региону какав је Тифлолошки музеј и тежња ка међуинституционалном и међусекторском повезивању и креирању мреже музеја, чији основни циљ је да се путем специјално осмишљених програма и савремене музеолошке презентације допринесе интегрисању слијепих и слабовидих особа у културни живот средине. Ова сарадња пружила је основу и за заједничко осмишљавање пројекта и аплицирање у оквиру програма Креативна Европа. Током октобра и новембра ове године изложба ће гостовати и у Народном музеју на Цетињу и Галерији Матице српске у Новом Саду.

Изложбом је обухваћено стваралаштво девет аутора (Воје Димитријевића, Томислава Дугоњића, Бекира Мисирлића, Енеса Мунџића, Николе Њирића, Едина Нуманкадића, Љубомира Перчинлића, Мустафе Скопљака, Радослава Тадића), који су у одређеним периодима живота ђеловали у оквиру ове групе. Поставка је приређена са циљем да се апстрактна умјетничка ђела, као значајна културна баштина коју чува Музеј савремене умјетности Републике Српске, представе у складу са новим музеолошким стандардима и то на начин да буду приступачна слијепим и слабовидим особама.

Овакав вид инклузивне презентације музејских предмета омогућен је путем њихових специјалних прилагођавања, припремљених намјенски за ову изложбу, а која обухватају тактилне реплике ђела умањених димензија, адаптације помоћу звука и мириса, као и оригиналне примјерке доступне за додир. Све изложене радове прате описне легенде на Брајевом писму, као и аудио записи који носе биографске податке о сваком од ових аутора и тумаче њихов умјетнички концепт за одређена ђела. Пратећи елемент изложбе је и каталог са текстовима на Брајевом писму, а који је својим дизајном прилагођен слабовидим особама.

„Простор, облик, додир“ је ауторски пројекат др Сарите Вујковић и Жане Вукичевић, у чијој је  продукцији учествовао цијели тим кустоса МСУРС-а.