Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Изложбу „Светлост у мраку Првог светског рата – Врхунска остварења протагониста импресионизма у Србији“ Народни музеј у Београду приредио је у част 170 година од свог оснивања,

а истовремено то је и најзначајнији пројекат ликовних умјетности којим се обиљежава 100 година од почетка Првог свјетског рата. Изложба представља антологијски избор умјетничког стваралаштва из прве деценије ХХ вијека, обухватајући највише домете српског импресионизма, незаобилазне у прегледима модерне умјетности у домаћим и свјетским галеријама и музејима. У Музеју савремене умјетности Републике Српске изложено је 90 слика које су власништво Народног музеја и Музеја савремене уметности у Београду, Музеја града Београда и Уметничке галерије „Надежда Петровић“ у Чачку.

На овој изложби бањалучка публика је први пут имала  прилику да види најзначајнија ремек-дјела велике српске умјетнице Надежде Петровић, која је уз Малишу Глишића, Милана Миловановића и Косту Миличевића зачетница импресионизма у српском сликарству.

Ово четворо сликара, чији умјетнички опус представља почетак модерне у Србији, истовремено су били и учесници и жртве Првог свјетског рата, па су њихови животи и умјетност свјетлости преплетени са ужасима и мраком Великог рата.  Подстакнути заоставштином изворног импресионизма, развили су аутентичан умјетнички израз и тиме, као што ауторка изложбе у тексту каталога закључује: „Озарили су доба посрнућа, суноврата и мрака цивилизације“.

Представљајући сликарство које настаје и траје упркос ратним недаћама, ова изложба осликава стваралачку снагу и креативност, које налазе свој пут без обзира на околности. Сусрећући се са дјелима Надежде Петровић, Малише Глишића Милана Миловановића и Косте Миличевића, најдосљеднијих српских импресиониста и заступника модерне, који су стварали почетком прошлог вијека и који су дијелили судбину народа и отаџбине, у прилици смо да видимо и осјетимо на које начине умјетник сагледава тренутак у којем ствара, те како умјетност окрепљује и пркоси.

Аутор изложбе: Љубица Миљковић, музејска савјетница Народног музеја у Београду

Кустос поставке у МСУРС: Жана Вукичевић

Изложба је реализована у сарадњи са Народним музејом у Београду.