Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Изложбу „Уметност и власт – пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита” чине одабрани пејзажи из ликовне збирке Музеја историје Југославије - 47 слика и 11 графика, Надежде Петровић,

Саве Шумановића, Петра Добровића, Петра Лубарде, Милана Миловановића, Пеђе Милосављевића, Миле Милуновића, Ђорђа Андрејевић Куна, Стојана Аралице, Бете Вукановић, Ивана Грохара, Габријела Јуркића и других. Изложена дјела илуструју токове југословенске умјетности, али посматрана из другог аспекта, она су одраз идеологије власти. Ова дјела нису само невини прикази природе и градова, већ имају јасну политичко-пропагандну улогу, као слика новог друштва и историјска потврда нове Југославије. Дио изложбе чине пејзажи који су плански презентовали пажљиво одабране моменте из ране биографије Јосипа Броза Тита и тиме учествовали у грађењу његовог култа, који је био један од легитимацијских основа режима.

Поред ликовних приказа Титовог родног краја, који су овјековјечили познати југословенски умјетници попут Стојана Аралице, Јосипа Генералића и Вилима Свечњака, на бањолучкој изложби представљене су и макете кућа у којима је у различитим периодима живота Броз живио или боравио.

Временски оквир у коме су настали пејзажи поклањани Јосипу Брозу Титу чини осам деценија ХХ вијека: од „Пролећа” Ивана Грохара из 1903. године па све до посљедњих поклоњених дјела Пеђе Милосављевића и Василија Јордана.

Саставни дио изложбе су и видео-радови „Плодови наше земље” и „Уоквиривање простора” Јасмине Цибиц, словеначке визуелне умјетнице, настали 2012. и 2013. године у оквиру пројекта „За нашу економију и културу/ For Our Economy and Culture” на 55. Венецијанском бијеналу, а који се уклапају у ново читање пејзажа и показују како фигуративне слике, поред онога што је представљено на њима, преносе и многе друге поруке, у овом случају идеолошке.

Аутор изложбе: Ана Панић, кустоскиња Музеја историје Југославије

Координатор изложбе у МСУРС: Младен Бањац, кустос

Изложба је реализована у сарадњи са Музејом историје Југославије (Београд) и Галеријом Матице српске (Нови Сад).