Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

Ретроспективном изложбом Војина Бакића „Свјетлоносне форме” обиљежена је стогодишњица рођења овог великог умјетника. Изложба је првобитно одржана у Музеју сувремене умјетности у Загребу и оцијењена је као најважнији културни догађај 2013. године у Хрватској.

 

На изложби у Бањој Луци представљено је 150 радова, од тога 100 скулптура из свих стваралачких циклуса Војина Бакића, цртежи, скице, макете споменика, фотографска увећања, те аудио и филмска грађа. Приказани су и радови савремених умјетника који се баве његовим споменицима са различитих ауторских позиција (Марко Лулић, Давид Маљковић, Игор Грубић).

Војин Бакић (1915–1992) један је од најзначајнијих представника хрватског вајарства у оквиру модернизма ХХ вијека. Од стране стручне јавности био је неправедно запостављен током посљедњих деценија, па је ретроспективом у МСУ у Загребу први пут остварена стручна валоризација његовог цјелокупног стваралаштва и разумијевање генезе његовог апстрактног израза, који је недјељив дио европске модернистичке традиције.

Изузетном снагом визије и врхунском креацијом, Бакић је почетком 60-их година учинио одлучан заокрет у начину обликовања монументалне споменичке скулптуре на подручју тадашње Југославије. Умјетничка вриједност тих дјела је безвременска, јер управо због свог апстрактног израза зраче снажном енергијом знака/симбола.

Војин Бакић је био умјетник велике стваралачке енергије, те је током готово 50 година стварања  реализовао велики број радова врхунског умјетничког квалитета. Његови радови су препознати као изузетно иновативни и напредни, а представљени су у најзначајнијим приказима савремене свјетске и европске апстрактне скулптуре.

Кренувши од фигурације и традиције, свој израз развијао је према чистој форми, разлистаним па свјетлосним (или како их је пјесник Јуре Каштелан назвао „свјетлоносним”) облицима, апстракцији без сувишних детаља. По ријечима Војина Бакића, ти свјетлоносни облици изражавају животну радост, бљесак, свјетлост. Кроз његово дјело истовремено се могу ишчитати и друштвено-политичке прилике у којима је стварао, али и животна прича овог јединственог умјетника.

Аутор изложбе: Наташа Иванчевић, музејска савјетница Музеја сувремене умјетности у Загребу

Поставка: Ана Мартина Бакић и Вјера Бакић, архитектице
Координатор изложбе у МСУРС: Лана Пилиповић, виша кустоскиња

Изложба је реализована у сарадњи са Музејом сувремене умјетности из Загреба.