Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Представљање „Нове религије“ Дејмијана Херста у Музеју савремене умјетности Републике Српске реализовано је у сарадњи British Council-а и Paul Stolper Gallery из Лондона и прво је гостовање овог умјетника у Босни и Херцеговини.

Музеј савремене умјетности Републике Српске има посебну част што је дио овог великог изложбеног пројекта који је након почетне презентације у Лондону 2005. године и представљања у престижним музејима и галеријама Велике Британије, Италије, Грчке, Русије, Норвешке и Пољске наставио свој ток, овај пут са фокусом на Југоисточну Европу.


Изложба „Нова религија“ Дејмијaна Херста показала је спремност и жељу наше институције за представљањем великих међународних пројеката који кроз изложбе, професионалне едукације и додатне садржаје, широј јавности желе представити најзначајније токове савремене умјетности. Прилика да се у нашој институцији представи умјетност Дејмијана Херста, која у својој комуникацијској генези руши границе између различитих језика и култура, стварајући универзалну симболичку вриједност унутар савремене умјетности, посебна је привилегија како за стручни тим Музеја тако и за нашу публику, која ће се по први пут упознати са дјелима, слободно речено, најконтроверзнијег и најинтригантнијег умјетника данашњице.


Изложбом „Нова религија“ Херст жели да нас подстакне на размишљање о четири важне ствари у животу: религији, љубави, умјетности и науци, које су, према његовим ријечима, само инструменти који нам помажу да пронађемо свој животни пут. Користећи се овим универзалним темама, Херст у својој „Новој религији“ супротставља науку и религију, стављајући их у специфичан дијалог, онако како их обично људи перципирају, са једне стране осјећајан, присан и топао, у духу религијских и метафизичких конотација, док је са друге стране истовремено аналитички хладан и одбојан, под утицајем атмосфере и осјећања везаних за медицинске професије.


Указујући на то како је савремени приступ животу под све већим утицајем фармацеутских индустрија полако потиснуо религиозан осјећај према животу који треба да одложи смртност, Херст ствара нову врсту иконографске синтезе која, у зависности од културолошке средине у којој се приказује, може да изазове различите нивое тумачења. Нова основа за духовну структуру данас постаје фармацеутска индустрија, наука има задатак да поново дефинише појам религиозности, док умјетност обликује новог, рационалног, модерног и прагматичног мислиоца, отвореног за све изазове данашњице. Ова по много чему интригантна и контроверзна поставка у основи позиционира умјетност као нову религију, а изложбени простор као нови храм, који треба да привуче све више сљедбеника.


Музеј савремене умјетности Републике Српске изражава нарочиту захвалност на изузетно професионалној сарадњи British Cоuncil-у у Босни и Херцеговини, Галерији Paul Stolper, Министарству просвјете и културе Републике Српске и Граду Бањалука, који су пружили несебичну подршку у реализацији ове изложбе.