Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

 

Изложба “Фрагменти времена“ представља најновију продукцију Марије Драгојловић, ауторке која је својим досадашњим континуираним умјетничким истраживањима обезбједила високу позицију у савременој умјетности Србије.

Темом изложбе умјетница настоји да укаже на вриједност свакодневице, личних и породичних односа које као битан дио друштвене вриједности заједнице треба очувати од заборава. Коришћењем сопствене архиве породичних фотографија и успомена, ауторка нас погледом у назад води кроз прошла времена, обојена специфичном атмосфером сјећања и заборава, а меморија садашњег посебно је наглашена дијалогом интимног и јавног.

Изложба има пет цјелина насталих током последњих пет година: Породичне фотографије са летовања, Разгледнице са заласцима сунца, Носталгија, Serenissima и Мраморно море lightbox са контакт копијама једног изгубљеног филма. За прве три цјелине умјетница је као предложак користила старе породичне фотографије и разгледнице са љетовања, које чине црно-бијеле репродукције на класичном фото папиру бојене оловкама у боји. Сегмент Serenissima настао је у Венецији гдје је умјетница фасцинирана општом атмосфером града и старих венецијанских фасада начинила циклус фотографија које је посебном техником дигиталне штампе на акварел папиру бојила и дорађивала.

Марија Драгојловић рођена је 1950. године у Шапцу. Била је дугогодишњи професор Факултета ликовних умјетности у Београду, на коме је дипломирала 1975. и магистрирала сликарство 1977. године. Имала је више самосталних изложби, а излагала је на бројним групним изложбама у земљи и иностранству. Добитница је неколико награда у области савремене ликовне и визуелне умјетности од којих су најважније: Награда за сликарство Октобарског салона 1984, Награда за сликарство Меморијала Надежде Петровић 1984, Награда из Фонда Иван Табаковић 2007, Политикина награда из Фонда Владислав Рибникар 2010 и Награда за визуелне уметности Сава Шумановић 2016.

Дјела јој се налазе у Музеју савремене уметности у Београду, Народном музеју, Музеју града Београда и Музеју Цептер, Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду, Народном музеју у Сомбору, Народном музеју у Крушевцу, Галерији Надежда Петровић у Чачку, Галерији савремене уметности у Нишу, као и у приватним колекцијама.