Muzej savremene umjetnosti<br />Republike Srpske

Музеј савремене умјетности
Републике Српске

Изложба „Пет деценија бањалучког Јесењег салона” осмишљена је у циљу обиљежавања педесет година од оснивања ове значајне југословенске бијеналне манифестације ликовних умјетности.

Tоком тридесет година свога постојања, бањалучки Јесењи салон је од регионалне смотре ликовног стваралаштва поступно прерастао у изузетно важну и незаобилазну манифестацију југословенског, а у једном тренутку и међународног карактера. Бања Лука је била међу малобројним градовима бивше Југославије, који су имали слуха и отворености према свим позитивним идејама и тенденцијама из области визуелне умјетности.

Четрнаест Јесењих салона, одржаних у периоду од 1962. до 1989. године (XV је био припремљен 1992. године, али је одгођен због рата), пружили су ликовни плурализам у оквиру којег се могла уочити потреба и жеља да се изађе из локалне атмосфере и потражи властити идентитет у оквиру  лирских и геометријских апстракција, експресивних вокација, надреалних сижеа, оп-арта, хиперреализма и фотографије, концептуалне умјетности, проширеног поља нове слике и многих других постмодерних стваралачких универзума.  

Изложбу чини избор награђених и откупљених дјела са ове манифестације, која се чувају у фундусу Музеја савремене умјетности Републике Српске, више од 150 слика, графика, цртежа, скулптура и објеката, југословенских и страних умјетника (Pierre Alechinsky, Zao Wou Ki, Shoichi Hasegawa, Stanley William Hayter, Jean Messagier, Achille Perilli, Luc Peire, Иван Табаковић, Бошко Карановић, Владимир Величковић, Петар Омчикус, Коса Бокшан, Коста Ангели Радовани, Љубо Иванчић, Отон Глиха, Рико Дебењак, Халил Тиквеша, Велизар Крстић, Емир Драгуљ, Радован Крагуљ, Исмар Мујезиновић, Густав Гнамуш, Борис Јесих, Адријана Мараж, Славко Тихец, Драган Мојовић, Александар Цветковић, Младен Стилиновић, IRWIN, Мрђан Бајић, и други), који су утицали на умјетничке токове друге половине ХХ вијека.

Аутор изложбе: др Сарита Вујковић